Rastet e reja me Covid-19, 96 pacientë në 24 orë/ Ja si shpërndahen

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me rastet e koronavirusit në vend. Referuar shifrave zyrtare në 24 orët e fundit janë zbuluar 96 raste të reja, 51 prej të cilave janë në Tiranë.

Kjo është shifra më e lartë e numrit të të prekurve në 24 orë në kryeqytet, ku duket se ka një përhapje komunitare të Covid-19.

Ndërkohë që numri i të shtruarve në Infektiv ka arritur në 90 pacientë, 10 prej të cilëve janë terapi intensive dhe 5 të intubuar.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 51 raste në Tiranë, 6 në Shkodër, 5 në Durrës, nga 4 raste në Elbasan, Pogradec, nga 3 raste në Krujë, Kukës, nga 2 raste në Fier, Lezhë, Kavajë, Kamëz, Dibër, dhe nga 1 rast në Kurbin, Korçë, Devoll, Has, Lushnje, Mat, Përmet, Sarandë, Prrenjas, Bulqizë.

LEXO EDHE  Edukatorja rezulton me Covid-19, mbyllet çerdhja në Tiranë

Në 24 orët e fundit janë shëruar 48 qytetarë, duke e çuar në 2062 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.
Në vendin tonë aktualisht janë 1508 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

COVID-19 – Statistika (14 Korrik 2020)
Testime totale 33389
Raste pozitive 3667
Raste të shëruara 2062
Raste Aktive 1508
Humbje jete 97 (Qarku Tiranë 49, Shkodër 17, Durrës 15, Fier 5, Elbasan 5, Vlorë 2, Kukës 1, Lezhë 1, Berat 1, Dibër 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 672
Durrës 219
Shkodër 190
Vlorë 97
Lezhë 77
Kukës 51
Korçë 46
Berat 40
Elbasan 39
Fier 36
Gjirokastër 22
Dibër 19