Foto/ Zi në futbollin anglez, shuhet kampioni i botës

Jack Charlton, fitues i Kupës së Botës me Anglinë dhe një ish trajneri i Republikës së Irlandës, ka ndërruar jetë në moshën 85 vjeçare.

Një vit më parë ai zbuloi se kishte një sëmundje të rëndë, ndërkohë që po luftonte edhe me sëmundjen e dementias, që prek shpesh sportistët për shkak të goditjeve në kokë.

Charlton, vëllai i madh i legjendës Bobby, luajti 35 herë për Anglinë si një mbrojtës qendror, duke përfshirë gjashtë ndeshjet në Kupën e Botës 1966.

LEXO EDHE  Zyrtare/ Barcelona firmos me talentin brazilian, i vendos klauzolë largimi prej 300 milionë eurosh

Të gjithë karrierën e tij, ai e kaloi te Leeds United, me të cilin fitoi disa trofe të mëdha, duke përfshirë titullin e Kategorisë së Parë në 1969 (sot e njohur si Premier League), FA Cup në 1972 dhe dy Kupat e Inter-Qyteteve.