Zgjedhorja/ Vasili: Rama të lërë lojrat anti-popull

Petrit Vasili, nënkryetar i LSI-së, i ka drejtuar një apel Kryeministrit Edi Rama që të lerë lojrat anti-popull dhe anti-atdhe.

Ndërsa vlerëson qëndrimin e ambasadores Yuri Kim, Vasili shprehet se diplomatja amerikane është e qartë, parimore dhe e drejtëpërdrejtë lidhur me zgjedhoren.

Postimi nga Petrit Vasili

Ambasadorja e SHBA Juri Kim shume e qarte, parimore dhe e drejteperdrejte lidhur me reformen zgjedhore.

Koha e lojrave anti-popull dhe anti-atdhe te Edi Rames ka mbaruar.

Shqiperia e para!

Lexoni raportimi e Zerit te Amerikes sot.

VOA Raporton:

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Juri Kim, deklaroi në televizionin News24 një natë më parë se “marrëveshja e 5 qershorit është e patjetërsueshme dhe duhet të kalojë siç është, dhe nuk mund të hapet përsëri”.

LEXO EDHE  Meta dekreton 4 ligje të miratuara nga parlamenti

Ambasadorja Kim tha se synimi i menjëhershëm është shumë specifik: të sigurohet që Shqipëria të hyjë në BE.

“Ajo që nuk duam është një situatë pengmarrjeje, kur diçka që është ekstra mban peng diçka që është e nevojshme. Nuk mund të jetë dhe nuk mund ta mbështes këtë. Marrëveshja e 5 qershorit është mbyllur dhe nuk mund ta hapim përsëri” – tha ambasadorja Kim.