Kajmaku arrestohet dhe lirohet brenda 24 orëve… me ndihmën e Arta Markut

Gjykata e Apelit ka ndryshuar masën e sigurisë në ‘detyrim paraqitje’ për ish-kryebashkiakun e Vorës, Agim Kajmaku.

Ky i fundit i arrestua një ditë më parë, pasi u paraqit në një spital privat në kryeqytetet. Sipas raportimeve në media, Kajmaku kishte probleme shëndetësore. Policia njoftoi ndalimin e Kajmakut në një spital në kryeqytet, në zbatim masës së arrestit me burg, që kishte caktuar ndaj tij nga Gjykata e Tiranës më 9 Nëntor 2019, për tre akuza: ‘Falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularëve’, ‘Falsifikimi i dokumenteve zyrtare’ dhe ‘Kryerja e funksionit pas dhënies fund të tij’.

“Ekzekutimi i vendimit penal është bërë në ambientet e një spitali privat në Tiranë, ku aktualisht ky shtetas po trajtohet me ndihmë të specializuar mjekësore”, njoftoi policia një ditë më parë.

Ndihma e Arta Markut

Tanimë, masa e arrestit me burg është shuar nga shkalla e dytë. Në ndihmë për të rifituar lirinë, vetëm pas një dite nën masën e sigurimit personal arrest me burg, ish-kryebashkiakut të Vorës, i ka ardhur Arta Marku.

Ish-kryeprokurorja e Përgjithshme e Përkohshme i ka kërkuar gjykatës zbutjen e masës së sigurisë për Agim Kajmakut, duke përdorur argumentin e problemeve shëndetësore. Gjykata vendosi në favor të kërkesës së Markut dhe kështu brenda 24 orëve, Agim Kajmaku u arrestua dhe arriti të rifitojë lirinë.

LEXO EDHE  Basha: Nderim 4 oficerëve të policisë të vrarë 11 vjet më parë

Në një artikull të publikuar këtë të martë, “BoldNews.al” paralajmëroi ndryshimin e masës së sigurisë për Agim Kajmakun.

Akuzat

Ish-kryebashkiaku ishte në kërkim policor prej Nëntorit të kaluar dhe po gjykohej në mungesë për akuzat: ‘Falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularëve’, ‘Falsifikimi i dokumenteve zyrtare’ dhe ‘Kryerja e funksionit pas dhënies fund të tij’.

Agim Kajmaku u denoncua nga Partia Demokratike për fshehje të dënimit në formularin e Dekriminalizimit, pasi nën emrin Jorgo Toto, ishte dënuar në Greqi për falsifikim parash. Pas hetimeve dhe verifikimeve nga Prokuroria, akuzat e opozitës rezultuan të vërteta, duke bërë që KQZ ta shkarkojë atë nga detyra e kryebashkiakut.

Akuza tjetër lidhet me shkarkimin nga Kajmaku të dy nënkryetarëve të Bashkisë pasi KQZ i kishte hequr mandatin.