Dyshimet për trukime në futbollin shqiptar, reagon Sindikata e Futbollistëve

Dyshimet për trukim në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Kupës së Shqipërisë mes Bylisit dhe Tiranës ka sjellë edhe reagimin e Sindikatës së Futbollistëve Profesionistë Shqiptarë.

SFPSH me anë të një deklarate zyrtare, i bën thirrje aktorëve kryesorë të këtij sporti futbollistëve të mos bëhen pjesë e ndeshjeve të trukuara, por të japin maksimumin në fushë dhe ta përqëndrojnë vëmendjen e tyre te lufta e fortë sportive.

Reagimi i SFPSH:

Sindikata e Futbollisteve Profesionistë Shqiptare, në statutin e saj ka parashikuar të perkrahë dhe mbeshtesë futbollin e ndershem dhe korrekt.
Por sot në mediat sportive nga shumë aktorë të futbollit gazetare, presidentë, shoqata tifozesh etj janë ngritur dyshime për paracaktim të një rezultati sportiv të ndeshjes Bylis-Tirana.

Sindikata nuk ka asnjë të drejtë për të bërë komente mbi këtë ndeshje pasi është detyrë e Komisionit te Etikes ti jape pergjigje cdo dyshimi të ngritur.
Por nisur nga ky fakt si dhe aludimet e shpeshta për ndeshjet e kategorisë së Parë, Sindikata i ben thirrje të gjithe futbollistëve, që të jenë seriozë në punen e tyre duke respektuar fanellen që mbajne veshur, tifozet qe i perkrahin dhe mbi te gjitha djersen dhe sakrificat e tyre.
Rezultatet që vijnë nga lufta e fortë sportive ne fushen e lojes janë ato qe i japin jetë pasionit tonë për futbollin.

Cdo rezultat i vendosur nga xhaketat e zeza në fushen e lojes sipas urdherave të kostumeve të zinj në shkallet e stadiumeve nuk duhet të ketë lidhje me ne. Futbollistet megjithese ndodhen në situatë mjaft të veshtirë nuk duhet të bëhen bashkefajtor në këto komedi që luhen me futbollin.
Sindikata do të jetë gjithmone në mbeshtje të të gjithë futbollisteve që karrieren e tyre sportive ta mbeshtetin tek futbolli FairPlay.

LEXO EDHE  Europa League/ Sevilla dhe Shakhatar kualifikohen në gjysmëfinale