VIDEO/ Rama kujton 2 korrikun ´90: Koha për të kuptuar çmimin e lirisë

Kryeministri Edi Rama ka postuar një video me pamjet e eksodit historik të shqiptarqëve pas rënies së regjimit komunist.

Rama e shoqëron videon me komentin: 30 vjet nga eksodi historik i shqiptarëve, një kohë për të kuptuar çmimin e lirisë dhe dëshirën e zjarrtë të shpirtit shqiptar që u përball me diktaturën dhe luftoi për lirinë.

Në 2 korrik 1990, shqiptarët thyen frikën, arritën të hyjnë në disa prej ambasadave të vendeve perëndimore, duke i dhënë një grusht të fortë regjimit diktatorial që ishte në grahmat e fundit.

LEXO EDHE  Covid-19 në Shqipëri, 146 raste të reja/ Ja si shpërndahen

Postimi i plotë i Ramës:

MIRËMËNGJES 😊

30 vjet nga eksodi historik i shqiptarëve, një kohë për të kuptuar çmimin e lirisë dhe dëshirën e zjarrtë të shpirtit shqiptar që u përball me diktaturën dhe luftoi për lirinë.

MIRËMËNGJES 😊

MIRËMËNGJES 😊 30 vjet nga eksodi historik i shqiptarëve, një kohë për të kuptuar çmimin e lirisë dhe dëshirën e zjarrtë të shpirtit shqiptar që u përball me diktaturën dhe luftoi për lirinë🇦🇱❤️

Gepostet von Edi Rama am Mittwoch, 1. Juli 2020