Shikoni klasifikimin e La Ligës pa ndërhyrjet e VAR-it

Sistemi VAR, që po ndihmon gjyqtarët maksimalisht për të evituar gabimet më të rënda gjatë një ndeshje, u implementua për herë të parë në Kupën e Botës 2018 ndërsa që prej atëherë teknologjinë po e aplikojnë të gjitha ligat kryesore evropiane.

VAR, tani është pjesë e pothuajse gjitha ligave më të rëndësishme të Europës, duke dhënë garanci që skuadrat të mos dëmtohen falë gabimeve eventuale të gjyqtarëve. Por ndodh shpesh që gjyqtarët të konfirmojnë bindjet e tyre përmes VAR në rastet e pozicioneve jashtë loje, apo ndonjë penalltie.

LEXO EDHE  VIDEO/ Bailly mundohet të kopjojë Bruno Fernandes në penallti, i jep humbjen ekipit të tij

Por, ndryshimet në rrjedhën e ndeshjeve vijnë kur ky sistem jep të kundërtën e asaj që ka pretenduar gjyqtari në fushë, duke sjellë ndryshime në rrjedhën e lojës dhe në rezultat. Në Spanjë, konkretisht në La Liga, nëse nuk do të kishte ndërhyrje të VAR, renditja do të ishte ndryshe.

Do të ishte Real Madrid që do të kryesonte para Barcelonës, me dy pikë më shumë, 64 me 62.