Qeveria njofton nisjen e tenderit për Tunelin e Llogarasë

Qeveria njoftoi sot hapjen e garës ndërkombëtare për hartimin e projektin inxhinierik të Tunelit të Llogarasë,

Projekti i ndërtimit të Tunelit të Llogarasë do të financohet nga qeveria.

Lajmin e njoftoi kryeministri Rama në prezantimin e planeve të qeverisë, të premten paradite.

Ndërsa ndërtimi i tunelit do të jetë faza e dytë dhe sipas Ramës do të ndërtohet ‘nga kompani vendase që kanë eksperiencën për ndërtimin e veprave komplekse’.

LEXO EDHE  Prokurorët në SPAK, Sonila Muhametaj hedh në gjyq KLP-në: Dy anëtarë në konflikt interesi

Tuneli 6 kilometra i gjatë pritet që të shkurtojë  aksi Orikum – Palasë në vetëm 10 minuta rrugë.

Qeveria ka miratuar më 10 qershor kalimin e një fondi prej 1, 3 milionë euro Ministrisë së Infrastrukturës, për rishikimin e studimit të fizibilitetit për projektin e ndërtimit të Tunelit të Llogarasë. Ndërtimi i tunelit, sipas qeverisë parashikohet të kushtojë 6,3 milionë euro.