Spitali i Vlorës kthehet në vatër infeksioni/ PD: Prokuroria të nisë hetimet ndaj drejtoreshës së institucionit

Partia Demokratike Dega Vlorë ka akuzuar drejtoreshën e spitalit të Vlorës si fajtoren kryesore të kthimit të këtij institucioni në një vatër infeksioni për koronavirusin.

Sipas PD dega Vlorë, drejtoresha e ka braktisur personelin dhe e ka lënë në mëshirë të fatit, ndërsa në spital nuk është zbatuar asnjë masë mbrojtëse për tu mbrojtur nga COVID 19, duke e kthyer atë në një vatër të re infeksioni.

Ja postimi i PD Dega Vlorë:

Spitali i Vlorës kthehet në vatrën e infeksionit dhe Ferrin e Qytetarëve Vlonjatë!

Kaosi dhe paaftësia kanë përfshirë institucionin shëndetësor më të madh të qytetit!

Shkon për t’u shëruar nga sëmundje të ndryshme dhe rrezikon të infektohesh nga virusi!

Nga ndjekja në terren e strukturave të Partisë Demokratike Vlorë, konstatohet se;

– Dy qytetarë të shtruar në repartin e Patologjisë për probleme të ndryshme shëndetësore, janë infektuar me COVID 19. Ata janë dërguar në repartin infektivit të QSUT.

– Akoma dhe më alarmante paraqitet situata në Maternitetin e Spitalit, i cili rrezikon të mbyllet nga mungesa e zbatimit të protokollit të kufizimit të virusit, pasi një infermiere ka

rezultuar me virus!

– Drejtoresha e Spitalit, e ka braktisur detyrën dhe e ka lënë në mëshirë të fatit Personelin Shëndetësor, i cili rrezikon Infektimin në Masë!

Partia Demokratike Vlorë i kërkon Prokurorisë së Vlorës që të nis hetimet në lidhje me zbatimin e protokolleve përkatëse.

Drejtuesit e Spitalit janë duke kryer një Krim në heshtje kundër qytetarëve të Vlorës, të cilët ndihen të pasigurtë për t’u shtruar në spital!

Partia Demokratike Vlorë, Vlonjatët, presim reagimin zyrtar të Drejtoreshës Arrogante, në lidhje me situatën, ashtu siç “Reagonte” me statuset e saj në facebook “Edhe sot Vlora zero raste të infektuar”!

 

LEXO EDHE  VIDEO+FOTO/ 31 vjet nga rihapja e Xhamisë së Et'hem Beut, ceremonia e vetme pa politikanë