Rritja e rasteve me Covid-19, Rama paralajmëron rikthimin e karantinës në Shqipëri

Kryeminsitri Edi Rama ka dalë në një komunikim urgjent me publikun,pas rritjes së shifrave të personave të infektuar me koronavirus ditët e fundit.

Kreu i qeverisë deklaroi se nëse edhe gjatë ditëve në vijim do të ketë sërish rritje të numrave të pëersonave të infektuar si dhe personave që shtrohen në spital, atëherë do të rikthehet sërish karantina në vend.

Nuk dua as ta mendoj dhe jo më të them fjalën karantinë. Por nëse vazhdojmë kështu dhe nuk ndryshojmë sjellje dhe nëse numrat e të shtruarve do të vazhdojnë të rriten atëherë me keqardhje por realisht nuk do të kemi çfarë të bëjmë dhe do të duhet të rifillojmë nga e para. Prandaj ju lutem t’i thërrasim mendjes dhe të bëjmë gjënë e duhur. E kemi vetë në dorë që të bëjmë gjënë e duhur dhe të gjithë sëbashku të ringrihemi shpejt, të shërohemi nga plagët dhe të bëjmë atë që na takon’, tha Rama.

LEXO EDHE  Parashikimi i motit për ditën e enjte, 20 Janar 2022