Zef Deda zbulon ‘defektin’ që ka i biri

Dy vëllezërit Julian dhe Mario Deda kanë qenë të ftuar në emisionin “Tempora” në RTV Ora nga Sonila Meço

Ata u surprizuan kur Sonila u lidh me të atin e tyre Zef Dedën përmes Skype. Pyetur Sonila se çfarë defekti ka Juli sipas tij, Zefi tregon se kur ishte i vogël e urrente të ishte aktor.

Sonila Meço: Më trego nga një difekt që ka Juli.

Zef Deda: Që i vogël Juli nuk pretendonte apo dëshironte të dilte në skenë.

Jul Deda: Gjëja që urreja më shumë ishte të bëhesha aktor. Një herë nuk donte të futej në skenë në emisionin e fëmijëve në RTSH. Të gjithë fëmijët e Shqipërisë do ngjiteshin në skenë, ishin shumë të lumtur dhe të gëzuar, ky jo. Nuk jemi e gjithë familja në estradë më tha mua. 

Sonila Meço: Kur ndodhi shpërrthimi i Julit?

Zef Deda: Në vitin e dytë gjimnaz.

Jul Deda: E kam urryer në maksimun të dalurën në televizion, nuk doja t’i futesha fare kësaj rruge. Ndërsa tani është kthyer një dashuri nga urrejta.

Zef Deda: Në  vitë të dytë gjimnaz e aktivizuan shokët dhe shoqet se ka qenë shumë i gjallë. Fillimisht  filloi si spiker komik, moderator dhe më mbrapa filloj të luante skece të bukura por  kulmi ishte kur e mori i madhi  Serafin Fanko të merrte pjesë në teater për një komedi me të vërtet që erdhi e pa u knaq dhe u gëzuam ne. Serafini me disa artista aty thanë sa te mirë e ka Zefi këtë djalë.  

E përgatitën e rregulluan e çuan në shkollë të jepte provimin në Akademi të Arteve, fitoi dhe më pas bëri shkollën 4 vite aty dhe doli ai Juli qe shihni ju.

Megjithatë ishte e vështirë për mua që ta aktivizoja, por u gjetën shokë, shoqëria e bukur e shkollës së tij dhe sidomos artistat e teatrit tonë. Ai më pas me këmbëngulje e vazhdoi shkollën aq bukur duke ushtruar gjithe forcën e tij.

LEXO EDHE  “Ti nuk lan as nev**** tënde”, Iliri dhe Donaldi ofendojnë njëri-tjetrin live