Basha: Ramavirusi me paratë e shqiptarëve pagoi oligarkët, shumë shpejt do vijë ndryshimi

Kreu i opozitës Lulzim Basha, ka zhvilluar disa takime me banorë dhe biznese në njësinë numër 9 në Tiranë.

Gjatë takimeve me qytetarët dhe biznest Basha ëhstë johur me hhalet dhe problemet e tyre, të cilat janë rritur për shkak të keqqeverisjes.

Në postimin e tij në facebook, Basha shkruan se kryeministri rama përdori paratë e shqiptarëve për të paguar oligarkët, ndërsa popullin e ka lënë në pikë të hallit.

Ndërsa ka premtuar se shumë shpejt situata do të ndryshojë dhe qytetarët do të keni mundësi më të mira ekonomike, pasi ata do ti përfaqësojë një qeveri e denjënë dhe jo një qeveri kriminale dhe oligarkësh.

Ja postimi i Bashës:

Sot bisedova me sipërmarrës të vegjël, dhe banorë të njësisë 9 në kryeqytet.

Kriza ekonomike po thellohet çdo ditë. Fuqia blerëse ka rënë, faturat e dritave dhe të ujit janë dyfishuar gjatë muajve të pandemisë dhe bizneset nuk kanë asnjë mundësi të paguajnë qiratë apo punonjësit. Pronarët përplasen me qiramarrësit sepse nuk kanë marrë qiratë me të cilat jetojnë dhe asnjë dëmshpërblim nga qeveria edhe pse iu premtua.

Mijëra sipërmarrje dhe të vetëpunësuar janë në prag falimenti. Bilanci është tronditës. 60 biznese mbyllen në ditë. Njerëzit po humbasin vendet e punës ndërsa qeveria nuk ka asnjë plan për ta. Shumë familjeve po u sosen mundësitë për mbijetesë.

RAMAVIRUSI shkatërroi ekonominë dhe varfëroi shqiptarët. Edi Rama përdori lekët e shqiptarëve për të paguar oligarkët dhe jo për të ndihmuar familjet shqiptare, që sot jo vetëm në Tiranë po në çdo cep të Shqipërisë i kanë tryezat bosh dhe shpresën të copëtuar nga lënia pas dore.

Kjo situatë mund të ndryshojë vetëm duke kthyer vëmendjen tek qytetarët, duke i’u kthyer paratë e vjedhura e të grabitura nga kjo qeveri gjatë viteve dhe në veçanti gjatë muajve të fundit të pandemisë. Duke i kthyer qytetarëve një qeverisje normale, duke ulur taksat, duke thithur investime të huaja, duke hapur ekonominë dhe duke bërë të mundur që të mirat materiale të këtij vendi t’i gëzojnë shqiptarët dhe jo vetëm një grusht oligarkësh.

 

LEXO EDHE  VOA: Epidemia në Shqipëri po thellohet