Marrëveshja për Zgjedhoren/ Ambasadorët: E mirëpresim, fiton Shqipëria

Ambasadorja amerikane Yuri Kim tha mbrëmjen e sotme, pas arritjes së marrëveshjes mes pozitës dhe opozitës për reformën zgjedhore, se jemi shumë të kënaqur për atë që u arrit.

Diplomatja amerikane tha se të gjitha palët kanë dhënë kontributet e tyre, por edhe kanë hequr dorë nga diçka.

“Edhe e bënë këtë sepse Shqipëria fiton nga kjo. Disa do e kritikojnë këtë marrëveshje se ajo nuk është aq sa duhej, por duke e parë në një këndvështrim më të gjerë, atëherë të gjithë do e mbështesin atë.

Sa i përket SHBA, ne jemi krenarë për këtë marrëveshje dhe ju mbështesim në rrugëtimin drejt BE”, tha Kim.

Ndërsa ambasadori i BE-së, Luigi Soreca, tha se e mirëpresim këtë marrëveshje. “Ne e kemi pasur këtë marrëveshje prej të mërkurës, por opozita e bashkuar, kërkoi të rishikonte formulën e depolitizimit të komisioneve. Mazhoranca qeverisëse e pranoi marrëveshjen. Në emër të BE mund tju them se pas kësaj marrëveshjeje Shqipëria është më pranë, pasi një prej kushteve do të përmbushet së shpejti”, tha Soreca.

LEXO EDHE  "4 000 Euro që mos të arrestoj djalin"/ Në pranga specialisti i krimeve që shantazhoi biznesmenin

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Duncan Norman, e konsideroi një ditë të mirë në arritjen e marrëveshjes.

“Të gjithë hoqën dorë nga diçka dhe kjo bëri që marrëveshja të arrihej. Ky është një mesazh për politikën në Shqipëri. Kjo marrëveshje është një hap përpara përsa i takon negociatave me BE dhe përsa i takon zgjedhjeve në Shqipëri. Megjithatë ky është vetëm fillimi, pasi gjithçka do të varet nga zbatimi”, tha diplomati britanik.ç