Rama: Reformën Zgjedhore nuk e donim ne, por na ngeli ‘peshqesh’

Kryeministri Edi Rama tregoi në ‘Opinion’ se mazhoranca nuk e donte reformnën në Drejtësi, por ky është një kusht që u vendos nga Bundestagu.

Sipas tij kjo kërkesë e Bundestagut erdhi pas kërkesave dhe ankesave të shumta që kishte opozita, për vjedhjen e votave.

‘Opozita do pushtetitn në tavolinë, këtë nuk ja japim. Duan garanci, këtë ua kemi dhënë. Është komplet tjetër psikologjikisht kur të zgjedh shorti dhe tjetër gjë kur të zgjedh partia. Reformën Zgjedhore nuk e kam kërkuar unë. Ne e kemi marrë këtë peshqesh nga Bundestagu si pasojë e atyre që janë sot në opozitë. Ata e kanë çuar Shqipërinë si gogol si një vend ku nuk mund të bësh dot zgjedhje. Ne kemi kërkuar vetëm depolitizim’, u shpreh Rama.

LEXO EDHE  Horrori në Kombinat/ Mjekja psikiatre: Ja çfarë i shtyu nënë dhe bijë të vetëflijoheshin