Kamëz/ Besimtari kërcënon policinë me vrasje, dorëzohet pas gjysmë ore (EMRI+Detajet)

Foto ilustruese

Policia ka dhënë detajet lidhur me ngjarjen e paradites së sotme në Kamëz ku një person kërcënoi me armë zjarri uniformat blu.

Sipas burimeve zyrtare shërbimet e policisë shkuan në banesën e shtetasit Ronald Kryemadhi, për ta shoqëruar në Gjykatë, në zbatim të kërkesës së saj, për shoqërim të detyrueshëm të tij.

Në momentin që uniformat blu kanë hyrë në banesë ky shtetas ka nxjerrë një armë zjarri pistoletë dhe ka kanosur punonjësit e Policisë për vrasje në rast se do afroheshin dhe më pas është mbyllur në banesë.

Menjëherë në ndihmë të Policisë lokale kanë shkuar forcat e DVP Tiranë, FNSH dhe RENEA dhe është bërë rrethimi i banesës, vendosja e perimetrit të sigurisë, evakuimi i banorëve dhe ndalimi i qarkullimit në perimetrin e sigurisë.

Pas negociatave të bëra nga Forcat Speciale RENEA me autorin, për t’u dorëzuar, ku i fundit, pas gjysmë ore, është vetëdorëzuar, në pamundësi për t’u larguar nga banesa.

LEXO EDHE  Rëndohet situata në Infektiv, ja si është gjendja e pacientëve/ Tre jetë të humbura në 24 orë

Personi është shoqëruar në ambientet e Komisariatit të Policisë Nr. 5, për veprimeve të mëtejshme.

Grupi hetimor vijon kontrollin në banesë, për gjetjen dhe sekuestrimin e armës së zjarrit.

Ndërkohë që drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj për mediat deklaron se: “Kemi shoqëruar në mënyrë të detyrueshme një person për ta çuar në gjykatën e Tiranës. Ky akuzohet për dhunë në familje dhe nuk lejon që fëmijët të shkojnë në shkollë, pasi është besimtar. Sapo ka ardhur në banesë ky shtetas ka kundërshtuar punonjësit e policisë dhe nëse nuk do të largoheshin do të qëllone. Negociuam me të dhe u bë e mundur negocimi me këtë shtetas nga një punonjës i RENEA-s.  Po bëjmë kontrollin e banesës, se përveç kallashnikovit ka pasur edhe një pistoletë. “