20 raste të reja me COVID-19, 4 prej tyre personel shëndetësor

20 raste të reja me COVID-19 janë konfimruar nga ministria e Shëndetësisë nga 297 teste të realizuar.

Mëseohet se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 65 teste për personelin mjekësor, ku 4 prej tyre kanë rezultuar pozitivë.

Rastet e reja postive janë: 15 nga Tirana, 2 nga Kruja, 2 nga Durrësi dhe 1 rast në Kamëz. Rastet e reja janë kryesisht kontakte të rasteve të zbuluara nga hetimi i kryer, dhe disa raste të reja për të cilat po vijon hetimi epidemiologjik.

Në total numri i të infektuarëve në vendin tonë ka arritur në 1184 persona.

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë betejën me COVID-19 e kanë fituar dhe 7 pacientë të tjerë, duke e çuar në 898 numrin total të të shëruarve.

Në spitalin infektiv aktualisht po trajtohen 21 të prekur, nga të cilët 5 janë në terapi intensive, njëri prej tyre është i intubuar. Rreth 8% e të prekurve aktivë po trajtohen në spital kurse pjesa tjetër po ndiqen nga mjekët e familjes.

LEXO EDHE  Berisha pret në takim deputetin e AAK, ja për çfarë diskutuan

Në vendin tonë janë 253 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Durrës dhe Krujë.

COVID-19 – Statistika (3 Qershor 2020)
Testime totale 16817
Testime molekulare 15365
Testime serologjike 1452
Raste pozitive 1184
Raste të shëruara 898
Raste Aktive 253
Humbje jete 33 (Qarku Tiranë 20, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:
Tiranë 172
Krujë 22
Durrës 15
Kamëz 12
Shkodër 10
Mat 9
Lushnje 6
Berat 2
Fier 2
Korçë 1
Librazhd 1
Mallakastër 1