Nuk ka zgjedhje të reja në Kosovë/ Gjykata Kushtetuese vendos në favor të Thaçit

Gjykata Kushtetuese në Kosovë e ka quajtur të drejtë vendimin e presidentit Hashim Thaçi për t’i dhënë mandatin për formimin e qeverisë së re Avdullah Hotit nga anët e LDK.

Në vendimin e arsyetuar të Gjykatës shpjegohet se Dekreti i kontestuar i Presidentit është në përputhshmëri me Kushtetutën dhe se votimi i suksesshëm i një mocioni mosbesimi të Kuvendit ndaj qeverisë, nuk çon në shpërndarjen e detyrueshme të Kuvendit dhe mundëson formimin e një Qeverie të re.

LEXO EDHE  Kosova dhe Serbia dakordësohen për takimin e së enjtes, përfundon dialogu virtual

Vendimi i Thaçit ishte ankimuar nga lëvizja Vetëvendosje, e cila më herët kishte refuzuar të dërgonte një emër tjetër për kryeministër pas rrëzimit të qeverisë Kurti në Kuvend dhe që kërkonte mbajtje të zgjedhjeve të reja.

Tashmë me këtë vendim Avdullah Hoti i LDK së bashku me AAK dhe Nismën mund të formojnë qeverinë e re të Kosovës dhe vendi nuk shkon në zgjedhje të reja.