“Mbështesin Arta Vorpsin, folëm me Ramën”, Meta publikon mesazhet private të diplomatit

Presidenti Ilir Meta ka publikuar mesazhin e një diplomati në Tiranë, pas ngërçit që ndodhi me Gjykatën Kushtetuese, lidhur me emërimin e Arta Vorpsit.

Emrin e diplomatit Meta preferoi të mos e thotë, por theksoi se bëhet fjalë për një zyrtar të lartë. Në këtë mesazh ai thotë se u takua me zyrtarët amerikanë dhe të BE-së dhe folëm me Ramën.

U takova kolegët e mi amerikanë dhe të BE-së këtë mëngjes dhe dhe më pas ne biseduam me Ramën. BE dhe SHBA nuk mbështesin Presidentin. Ata besojnë se Arta Vorpsi u zgjodh pas mekanizimit zhbllokues. Nesër ata do të dalin me një deklaratë publike. Rama është dakort që Marsida Xhaferllari të jetë në listën tjetër të Presidentit dhe Rama nuk do ta bllokojë”, – është një pjesë e mesazhit të diplomatit.

“Ky mesazhi këtu është për të kuptuar se si punojnë disa ndërkombëtar në Tiranë për Reformën në Drejtësi. Ky është një diplomat korrekt dhe ka qenë në atë takim. Ai e ka nisur këtë në emër të ambasadës amerikane dhe ambasadës së BE. Pra, është Rama që i bllokon dhe jo KED që i infiltron kandidatët. Ky është mesazhi i një diplomati që ishte në takim në darkë. Por, ky është një qëndrim i turpshëm, anti-kushtetues. Nuk janë lojërat e Amerikës, por lojërat e ekspertëve”, – e komentoi Meta measazhin.

LEXO EDHE  A duhet mbajtur maska edhe në rrugë? Eksperti këshillon se çfarë duhet bërë

Presidenti Meta tha se mesazhi i Ambasadores amerikane Yuri Kim për marrëveshje pas krahëve për të dëmtuar reformën në drejtësi, nuk ka lidhje me të.

“Ambasadorja nuk e ka me mua. Në Shqipëri ka vetëm një aktor, që ëshët edi rama, që ka parlamentin, drejtësinë dhe qeverinë. Një aktor politik ka në shqipëri dhe një tjetër që janë këto dy ambasada. Nuk ka aktor të tjerë. Nuk e di me kë e ka, sepse unë nuk flas në emër të saj”, – tha Presidenti në emisionin Opinion.