“Vetting të fitojë besimin e shqiptarëve”/ Apeli i Yuri Kim: Mos merrni parasysh pengesat

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, ka adresuar mesazhe të qarta se vettingu duhet të vazhdojë me përgjegjshmëri për të dhënë rezultate në Reformën në Drejtësi.

Ambasadorja Kim ka bërë thirrje që Reforma në Drejtësi të vazhdojë para pavarësisht pengesave.

“Dhoma e Posaçme e Apelit ka një punë të vështirë, por vettingu duhet të vazhdojë të tregojë përgjegjshmëri dhe të fitojë besimin e popullit shqiptar. SHBA mbështet reformën në drejtësi. Le të vazhdojmë përpara, hap pas hapi, pa marrë parasysh pengesat!” shkruan ambasadorja Kim, në rrjetet sociale.

LEXO EDHE  COVID/ Paralajmëron Manastirliu: Situata serioze, nuk do tolerohet asnjë neglizhencë

Reagimet e saj vijnë pas një sondazhi, sipas të cilit, ka rënë besimi i shqiptarëve te procesi i Vettingut dhe reforma në drejtësi.

Në një postim të mëparshëm, Kim ka publikuar foton me dy Komisionerët Publikë, ku thekson se ata janë të vendosur për të siguruar integritetin e vettingut duke apeluar vendime.

“Me Komisionerët Publikë të Shqipërisë më 21 maj. Ata janë të përkushtuar për të siguruar integritetin e vettingut duke apeluar vendime. Le ta vazhdojmë reformën në drejtësi duke ecur përpara, hap pas hapi!”, shkruan Kim.