F1/ Sezoni i ri vendoset në rrezik, shtyhet tjetër garë

Botërori i këtij viti në F1 nuk ka nisur akoma si pasojë e koronavirusit. Më herët janë shtyrë 8-të garat e para të sezonit të ri, ato të Australisë, Bahreinit, Vietnamit, Kinës, Gjermanisë, Spanjës, Monakos dhe Bakusë.

Ndërsa tashmë një tjetër garë është shtyrë në Formula 1. Bëhet fjalë për Çmimi i madh të Kanadasë e cila ishte programuar të zhvillohej në datë 14 qershor, por që është pezulluar.

LEXO EDHE  VIDEO/ Tragjedi në Kupën e Afrikës, 7 vikt*ma në kangjellat e stadiumit

“Grand Prix i Kanadasë e vitit 2020, që ishte programuar të zhvillohej në data 12-14 qershor, është pezulluar”, lexohet në njoftimin zyrtar të Formula 1 në rrjetet sociale.

Tanimë janë 9-të garat të cilat janë të pezulluara duke e vendosur sezonin e ri në rrezik serioz për vetë faktin që do të jetë e vështirë për ri përcaktimin e kalendarit të ri.