E dielë, Korrik 25, 2021
Etiketimet Rrezik

Etiketim: rrezik

Mutacionet e reja të COVID-19 dhe rrezikshmëria e tyre

Në Evropë, por edhe më gjerë në botë në muajt e fundit janë identifikuar disa variante të reja të COVID-19. Por cilat janë këto...

Sa të sigurta janë vaksinat anti-Covid? Ja çfarë thotë ekspretja e...

“Një vaksinë që kalon në treg për t’u aplikuar në popullatë, kalon të gjitha fazat e sigurisë. Vaksina është e certifikuar nga institucionet ndërkombëtare,...

Trazirat në Kongres, ja çfarë rrezikon Donald Trump

E gjithë bota është e shokuar nga trazirat në Kongresin Amerikan. Donald Trumpit i kanë mbetur më pak se dy javë në krye të...

Covid-19 shkakton një infeksion të rrallë që rrezikon shikimin

Covid-19 ka aftësinë për të pushtuar organe të ndryshme të trupit, dhe për të shkaktuar dëme serioze që mund të zgjasin me vite. Mund...

Mutacionet nuk e kanë bërë më infektiv koronavirusin

Studiuesit e kanë pyetur shpesh veten gjatë kësaj pandemie: A do ta bëjnë mutacionet koronavirusin e Sars-Cov-2 më të adaptueshëm ndaj strehuesit të tij,...

Përveç Covid-19, përhapet gripi i shpendëve/ Rrezikohen edhe njerëzit

Ministrja e Bujqësisë së Holandës, Carola Schouten, deklaroi ditën e diel se janë vrarë 190,000 pula, pas shfaqjes së gripit të shpendëve, të variantit...

U dëmtua ndaj Atleticos, Pique rrezikon të mbetet 8 muaj larg...

Gerard Pique rrezikon të mbetet 8 muaj larg fushave të futbollit. Ai u dëmtua në takimin kundër Atletico Madrid, ndërsa raportohet se ka pësuar...

Më të rrezikuarit nga Covid, këshillat e mjekëve për personat që...

Personat të cilët vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare janë më të rrezikuar për tu infektuar nga Covid-19. Kjo çështje është trajtuar mëngjesin e sotëm në rubrikën...

Britania rikthen izolimin/ Boris Johnson: Rrezikojmë të kemi mijëra viktima

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, njoftoi mbrëmjen e së shtunës rikthimin e izolimit në të gjithë vendin për shkak të përmasave të...

Londra me rrezik të lartë nga Covid-19, kufizime më të rrepta...

Miliona qytetarë britanikë do të përballen me kufizime më të rrepta nga e shtuna, ndërsa Londra dhe qytete të tjera përfshihen në kategorinë e...

Koronavirusi, BE: Në disa shtete ka situatë më të keqe se...

Situata me përhapjen e Covid-19 në disa shtete të Bashkimi Europian është me e keqe sesa ishte në pikun e marsit. Deklarata erdhi nga...

Qeni hero, shpëton nga mbytja 6-vjeçarin

Një vogëlush 6-vjeçar rrezikoi të mbytej në det ndërsa po lahej në plazhin e Tarquinit në provincën e Viterbos, por fati ishte me të....

Gjenet e trashëguara 50 mijë vjet më parë mund të rrisin...

Ende shumë duhet të mësohet për shkaqet dhe origjinën e koronavirusit, por këtyre po i shtohet një faktor që shkon në fillimin e njerëzimit. Sipas...
WhatsApp DENONCO