Covid 19 dhe emigrantët e lënë jashtë/ Berisha: Krim kundër njerëzimit, familjarët t’i drejtohen OKB-së

Në një intervist për TV Klan, ish kryeministroi Sali Berisha ka folur me tone të ashpra kundër Edi Ramës, duke trajtuar kryesisht disa nga pikat kryesore që kanë zënë edhe lajmet kryesore të ditës. Vendi është në karantinë, ndërkohë mijëra shqiptarë që ndodhen jashtë tij kanë kërkuar të futen në kufi për t’u bashkuar me familjen. Por këtë gjë nuk e ka pranuar kryeministri Edi Rama. Dhjetëra emigrant që kanë punuar në Greqi prej ditësh janë përplasur me policinë në pikat kufitare të Kapshticës dhe Kakavijës. Për ish- kryeministrin Sali Berisha ky është një krim kundër njerëzimit dhe ai i ftoi qytetarët të ankohen pranë Komisionit të OKB për të drejtat e Njeriut dhe në Gjykatën e Hagës. Berisha foli edhe për paketën e ndihmës, të cilën e konsideroi qesharake dhe për statistikat që jepen nga Ministria e Shëndetësisë për vdekjet nga koronavirus. Sipas Berishës Shqipëria është e 15 në botë për nga numri i vdekshmërisë dhe nuk krahasohet me Kosovën e cila ka vetëm 140 të prekur dhe 1 vdekje.

Deklarata e ish-kryeministrit

“Drama me emigrantët në kufijtë konsiderohet në rrafshin njerëzor e njëjtë me atë që u zhvillua në vitin 1990 në ambasadat.  Pas 30 vitesh në mënyrën më të paimagjinueshme një regjim narkoregjim i mbyll dyert shtetasve të tyre. Është krim i mirfilltë kundër njerëzimit, qoftë mohimi I të drejtës së tkthimit, qoftë riatdhesim I mohuar, janë krime kundër njerëzimit. N ëtë gjithë konventat ndërkombëtare, krim I mirëfilltë kundër njerëzimit. Objek I Gjykatës së Hagës në përuthje me statusin e saj. S’ka vend në botë përveç  Kores së Veriut që I ka mbyllur dyert shtetasve të vet. Ka disa të drejta, por njëra prej tyre në Kushtetutën e Shqipërisë është më e paprekshmja, shtetësia. Kushtetuta thotë se shtetasi shqiptar humbet shtetësinë vetëm kur heq dorë prej saj. Edi Rama, koncepton shqipërinë ciflig të kolegëve të hoxhëve.

Shqipëria nuk është aspak më shumë e tij apo e Sali Berishës sesa atij që flenë natën, duke patur shtroj kokën dhe mburojë qiellin.

E dënon me ashpërsinë më të madhe.

Ftoj të gjithë shqëiptarët që ky nuk i lejon të futet, familjarët e tyre me shpejtësi  t’i drejtohen komisionit të OKB për të Drejtat e Njeriut,  Gjykatës së Hagës, të dorëzojnë dosjet për këtë krim jashtë çdo llojë imagjinate., Një krim të tilkkë ka kryer dikur Koreja e Veriut që nuk pranontë të riatdhesonte qoftë pengjet e luftës,  qoftë punëtorët që kishte nisur në vendet e tjera me kontratë.

Por një krim  të tillë, i shpallës qytetarët e tu bomba, me gjuhën e terroristit Osama Bin Laden, që ky e citojë në FB e tij është e paimagjinueshme.

LEXO EDHE  Berat/ Sherr me mjete të forta mes dy familjeve, dy të plagosur

Janë me mijëra me mijëra që nuk janë rezident as në Greqi, as Itali e as Britaninë e Madhje. Së dyti të gjithë ata që ruajnë shtetësinë Shqiptare janë të pacënueshëm. Do të dërgoja mjetet dhe do t’i vendosja në një bazë ushtarake, në një zonë karantonë të plotë deri sa të kalonte kjo periudhë. Por shtet që u thotë shtetasve të vet që unë nuk u pranojë nuk ka dh emun dtë ketë. Ligjet ndërkombëtare prevalojnë edh enëse Kushtetuta do të vendoste ndryshe. Rregulli është karantina. Unë do u thoja do vini do u mbaj disa kohë në çadram në godina, por kurrë nuk mund të mendojë të lërë qytetarët shëiptarë në Kapshticë. Vetëm ky akt është krim kundër njerëzimit. Ai është rehat, comfort në sarajet e Surrelkit, bën edh ejoga, kurse ai tjrtri fle në Kapshticë me minus, 2 gradë minus 3 gradë natën.

Duke përjashtuar izolimin, karantimin dhe distancimin social, në mënyrë absolute të gjitha të tjerat janë në kundërshtim flagrant me praktikat e OBSH. Motoja kryesore sot është testim, testi, testim. Edi Rama e mohon këtë sepse do që epidemija të duket sa më e vogël në shqipëri dhe të mos duken përmasat e saj. OBSH thotë vetëm maska,. Por këtu maskat nuk përmenden fare. Nuk angazhojë prej një muaji, shërbiminparësorm në luftën parësor në luftën kundër epidemisë, por e mbajti atë vetëm tek 127 dhe kjo ka kushtuar vdekjen e dhjetëra jetë njerëzish. Kësaj I thonë, sëmuru,mjekohu, shërohu ose vdisë. Jo se mjekët e shërbimit parësor nuk e bëjnë dot, por ky nuk ka mjete dhe maska. Treguesit flasin vet. Shqipëria është e 15 me vdekshmërinë më të madhe në botë. Edhe Kosova është më mirë, 140 të iufektuar 1 rast të vdekur., ka vetëm 3 personel mjekësor të infektuar dhe ne kemi 40, dhe sipas të dhënave të tjera mbi 52 raste.
Paketa është një hipokrizi nga më të dhimbshmet. Nëse është fjala për rroga, sot janë mbi 700 mijë shqiptarë që nuk kanë punuar gjatë këtij muaji dhe nuk kanë të ardhura, duhet tu garantohet një pagë minimale si po bënë Kosova, Greqia, Serbia.  Kursi ky mburret se ka ndarë pas një muaji 9200 rroga dhe se do ndajë në total 40 mln dollar që është një shumëqesharake, duke përjashtuart nga ndihma qinra mijëra shëiptarë. Ka dhe një mekanizëm të tmerrshëm, diuke favorizuar  bvetëm kompanitë që duan ata dhe duke ndëshkuar kompanitë që nuk I peëlqejnë, por do e ndjek më vonë këtë marrëzi që po bën Edi Rama mne Arben Ahmetaj.”