Rummenigge tregon se si do të ndryshojë futbolli pas coronavirusit

Shefi ekzekutiv i Bayern Munich, Karl-Heinz Rummenigge, ka folur për politikat e rinovimit të skuadrës së Bayernit të Munihut si dhe për ndryshimet që pritet të ndodhin në futboll pas coronavirusit.

Legjenda e klubit bavarez, deklaron se aktualisht për rinovim po diskutohet vetëm për lojtarët, kontratat e të cilëve skadojnë në të ardhmen e afërt siç janë, Neuer, Thomas Muller, Thiago, David Alaba.

Ndërsa duke folur për impaktet që ka lënë apo do të lërë përhapja e coronavirusit, ai deklaron se nuk është i sigurt për dëmet që janë shkaktuar deri më tani por garanton që tarifat e transferimeve dhe pagat e lojtarëve do të rishikohen nga të gjitha klubet në mbarë Europën.

LEXO EDHE  Legjenda e boksit merr përsipër funeralin e afro-amerikanit të vrarë

 “Dua të theksoj se aktualisht po flasim për rinovim vetëm me lojtarët, kontratat e të cilëve skadojnë në vitin 2021, pra me Manuel Neuer, Thomas Muller, Thiago, David Alaba etj. Të gjithë kanë merita të mëdha te Bayerni, kjo duhet të merret parasysh”.

“Askush nuk e di sot saktësisht se si kriza e “Coronavirus” do të ndikojë në futboll, në javët dhe muajt e ardhshëm. Prandaj, ne i kemi lënë diskutimet në pritje. Gjithsesi, unë tashmë mund ta parashikoj një gjë sot: tarifat e transferimeve dhe pagat e lojtarëve do të rishikohen nga të gjitha klubet në mbarë Europën. Oferta dhe kërkesa do të rregullojnë tregun në një situatë krize të paevitueshme”.