Covid 2/ Ministria vendos boshatisjen e Sanatoriumit, ja ku do transferohen pacientët

Ministria e Shëndetësisë ka vendosur përfunimisht të boshatisë Sanatoriumin me qëllim kthimin e tij në spitalin numër 2 Covid 19. Vendimi është marrë këtë mbrëmje nga Ministria e Shëndetësisë dhe mësohet se të gjithë pacientët e shtruar në këtë spital që janë duke marrë mjekim për sëmundjet e rënda infektive do të transferohen në spitalin rajonal të Elbasanit.

Kjo masë ka ardhur e detyruar pas rritjes së numrit të personave të prekur nga Covid 19 dhe që nga dita në ditë po shtohen në mënyrë të friskhme.

LEXO EDHE  U infektua me Covid 19/ Voltana Ademi tregon se si ndihet dhe ku dyshon se e mori virusin

Akltualisht në spitalin infektiv janë të shtruar dhe po marrin trajtim spitalor 72 pacient, 3 prej të cilëve jan ënë gjendj etë rëndë. Ndërkohë numri i të prekurve ka arritur në 146, pa llogaritur ata të cilët pritet t’i shtohen kësaj liste mbremjen e kësaj të mërkure. Mjekët kanë dhënë mesazhet e tyre duke u kërkuar qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi me qëlolim shmangjen e kontakteve me persona të tjerë.