Rama flet për lirinë e medias: Nuk i shkoj prapa gazetarëve, por kur më dalin përpara të maten

Kryeministri Edi Rama nuk pranon gjykimin se në Shqipëri liria e medias është e rrezikuar.

I ftuar në emisionin Pressing në T7, Rama deklaroi se ai është kundër abuzimeve dhe shpifjeve që media në Shqipëri prodhon për politikën e në veçanti për qeverinë e tij. Rama ka dhënë shembullin e tij duke thënë se në Shqipëri niveli i lirisë së shprehjes ka kaluar çdo limit etik. Madje Rama deklaroi se ai nuk i shkon ‘prapa gazetarëve e pronarëve të medias’ por kur reportërët i dalin përpara, ‘duhet të maten’ me ato që thonë.

LEXO EDHE  Reforma Zgjedhore/ Gazetari: Shqipëria ndodhet përballë një plage civile

Rama: Unë di që niveli i lirisë së shprehjes në Shqipëri ka kaluar çdo limit etik në rradhë të parë, nga ato që mund të përcillet nga mediat. Çdo lloj abuzimi e çdo lloj shpifje e poshtërsie pa asnjë lloj çensure. Më thoni ju mua çfarë ka mbetur pa u thënë në Shqipëri.