Alarmi/ Koronavirusi! Ja masat e ashpra të marra nga shteti italian, në ç’qytete janë të prekurit

Në fund të një mbledhjeje shumë të gjatë, Këshilli i Ministrave italian ndërmori masa të jashtëzakonshme për t’u marrë me epideminë e koronavirusit që ka goditur Italinë.

Kryeministri Giuseppe Conte njoftoi se cila do të jetë strategjia për të kufizuar ngjitjet dhe për të mbajtur situatën nën kontroll. “Mjeti është ai i dekretit të ligjit, me qëllim të “mbrojtjes së së mirës së shëndetit”, tha kryeministri Giuseppe Conte në konferencën për shtyp.

Shteti italian ka vendosur gjerësisht, që shkollat, zyrat publike dhe institucionale do të mbeten të mbyllura; të gjitha ngjarjet publike dhe sportive do të anulohen. Gjithashtu do të ndërhyhet dhe që dyqanet dhe baret mos të jenë të aksesueshme

Përveç zgjerimit të numrit të njerëzve që do të testohen për virusin, karantina u konfirmua dhe për të gjithë ata që kohët e fundit kanë qenë në Kinë.

Për më tepër, ministrja Azzolina sqaroi se ajo kishte bllokuar udhëtimet shkollore për nxënësit: “Masat e aprovuara lejojnë pezullimin e udhëtimeve arsimore dhe udhëtimeve arsimore të shkollave, në Itali dhe jashtë saj. Një kërkesë që unë solla në vëmendje e kolegëve në qeveri dhe që do të sigurohem ta bëj atë funksionale brenda orëve të ardhshme “. tha Azzolina.

LEXO EDHE  Maqedoni e Veriut/Piku i pandemisë së virusit në vend, pas 2-3 javësh

Pas mbledhjes u dhanë dhe shifrat zyrtare ku ka 79 raste të koronavirusit të regjistruar deri më tani në Itali. Nga 79 raste, 54 janë regjistruar në Lombardi, 17 në Veneto, 2 në Emilia Romagna, 2 në Lazio dhe një në Piemonte. Rastet e Lazio janë dy turistët kinezë të shtruar në Spallanzani. 79 rastet përfshijnë gjithashtu dy personat që vdiqën, një në Veneto dhe një në Lombardi. Nga të infektuarit, 18 janë në kujdes intensiv dhe 11 janë në izolim në shtëpi.