Beteja për Kushtetuesen/ Meta: Do çoj në SPAK ministren Gjonaj, të dorëhiqet!

Presidenti Ilir Meta ka paralajmëruar se do të depozitojë në SPAK brenda së Hënës, kallëzim ndaj ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj dhe funksionarë të lartë të MD-së, për shpërdorim detyre. Shkelja, deklaroi kreu i shtetit në një deklaratë për mediat, ka lidhje me rolin që ka pasur Gjonaj në “rrëmbimin” siç e quajti ai, nga Kuvendi, të kompetencave të Presidencës për zgjedhjen e një anëtari të Gjykatës Kushtetuese.

Meta u shpreh se Gjonaj, për llogari të qeverisë dhe në kundërshtim me ligjin, urdhëroi botimin në Fletoren Zyrtare të vendimit të KED për publimin e listës përfundimtare për vendin vakant të Gjykatën Kushtetuese. Lista e KED kryesohej nga Arta Vorpsin, emër jo i zgjedhur nga Meta, i cili në vend të saj preferoi Marsida Xhaferllari.

LEXO EDHE  Miratohen 5191 paga lufte/ Ja kush kategori përfiton

Meta i bëri apel Gjonajt që të japë dorëheqjen nga detyra e ministres për tu përballur me drejtësinë.

Për orvatjen me qëllim “kapjen e Gjykatës Kushtetuese”, siç e quan Meta, ai ka thirrur një tubim në Tiranë më 2 Mars. Meta madje deklaroi këtë të premte se mazhoranca po organizon “grusht shteti”, duke marrë në mënyrë antikushtetuese pushtetin që Kushtetuta ia jep Presidentit, me qëllim kapjen e Gjykatës Kushtetuese.

Lidhur me çështjen e Gjykatës Kushtetuese, pritet dhe një opinion i Komisionit të Venecias, që është kërkuar njëkohësisht si nga mazhoranca ashtu dhe Presidenti Meta.