Pas Shqipërisë dhe Kosovës, një shtet europian refuzon pjesmarrjen në ceremoni: Handke mbështeti Millosheviçin

Pas Kosovës dhe Shqipërisë edhe një shtet tjetër ka vendosur të mos jetë pjesë e ceremonisë së përurimit të Peter Handkes si njëri nga fituesit e çmimit Nobel në Letërsi për këtë vit.

Ashtu sikurse është kritikuar vazhdimisht se ka qenë përkrahës i diktatorit serb, Slobodan Mollosheviç, Ministria e Jashtme e Kroacisë njofton mospjesmarrjen në këtë ceremony që do të zhvillohet ditën e nesërme në Stokholm

LEXO EDHE  Covid 19/ 6 viktima dhe 127 të infektuar në 24 orët e fundit në Shqipëri! Ja shpërndarja gjeografike

“MVEP vendosi për mospjesëmarrjen e Ambasadorit Kroat në Mbretërinë e Suedisë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Nobel Nesër në Stokholm ndaj një personi të angazhuar politikisht për të mbështetur politikën e Madhe Serbe të Slobodan Milosevic në vitet 1990”, shkruhet në njoftim.