“8 Dhjetori”, Berisha: Rinia, shpresa e vetme për të përmbysur regjimin mafioz të Edi Ramës

ALBANIA - Albanien - 1992 - Second democratic elections.Transition from communism to democracy; Victory Party - Sali Berisha, the new president in Tirana; 03/1992; © Christian Jungeblodt

Ish-kryeministri Sali Berisha ka përkujtuar 8 dhjetorin e vitit 1990, ditën kur nisi protestat Lëvizja Studentore e Dhjetorit në Tiranë. Vit kur u rrëzua diktatura komuniste u shpall pluralizmi politik që më pas u krijua dhe Partia Demokratike e Shqipërisë.

Sot bëhen 29 vjet nga ajo lëvije dhe në vendin tonë 8 dhjetori festohet si Dita e Rinisë. Berisha e ka rikujtuar në një postim në rrjetin social Facebook, këtë datë të shenjtë për Partinë Demokratike dhe shprehet se sot janë më të vendosur se kurrë për të shporrur pushtetin narkomafie me në krye Edvin Kristaq Mafinë apo tradhëtarin e kombit shqiptar.

Berisha shkruan se shpresa e vetme për të përmbysur regjimin e kakistokracisë të Edvin Kristaq Mafisë eshte rinia e Shqiperisë.

Postimi i plotë:

Sot 8 dhjetor, dita e lirise dhe engjejve te saj, studenteve liberator!

Te dashur miq, sot eshte 29 vjetori i fillimit me 8 dhjetor te vitit 1990 nga rinia studentore te revolucionit demokratik, i cili si nje uragan i vertet ne 3 dite ndau epokat dhe vendosi ne vendin me monist te planetit pluralizmin politik.

Ndaj sot mbare kombi shqiptar nderon 8 dhjetorin si nje nder datat me te rendesishme ne historine e lirise se tij.
Me 8 dhjetor te vitit 1990 studentet e universitetit te udhehequr nga tribuni legjendar, studenti Azem Hajdari u ngriten me guxim te jashtezakonshem ne Tirane ne levizjen studentore per te permbysur diktaturen komuniste me te eger ne Europe.

Revolucioni Demokratik qe nisi me 8 dhjetor, me shpejtesi do do te shnderrohej ne levizjen me te fuqishme paqesore ne historine e vendit dhe, ne ne nje hark kohor te shkurter prej 72 oresh, me mbeshtetje te fuqishme te intelektualeve dhe qytetareve te Tiranes do gjunjezonte rregjimin komunist dhe do ti impononte atij pranimin e pluralizmit politik ne Shqiperi.

Gjer ne mengjesin e 8 dhjetorit te vitit 1990 shqiptaret ne Shqiperi perjetonin shtypjen e diktatures me te eger, ndersa shqiptaret ne Kosove, Maqedoni, Mal te zi dhe Serbi jetonin pushtimin e barbar serb dhe kishin mbetur kolonia e fundit ne Europe. Levizja studentore e dhjetorit 1990 hodhi themelet e lirise dhe ndertimit te shoqerise se lire ne Shqiperi të daljes se vendit nga izolimi, te hapjes dhe integrimit europian dhe euroatllantik te tij. Kjo levizje, ceshtjen kombetare, nga nje çeshtje te tradhetiar nga klika hoxhiste, e vendosi ne piedestalin e merituar per zgjidhjen e saj.

LEXO EDHE  Çudia” me shifrat e Covid/ Mbi 100 të prekur në ditë, numri i të shtruarve nuk ndryshon

Idealet e rinise studentore te dhjetorit 1990 ishin dhe mbeten idealet me te larta me fisnike, njerezore dhe kombetare te shqiptareve. Keto ideale, energjia e tyre i ben shqiptaret te lire dhe me dinjitet njerezor, vendosen ne Shqiperi sistemin demokratik te bazuar ne tregun e lire, anetaresuan Shqiperine ne Keshillin e Europes, ne NATO, i dhane asaj statusin e vendit kandidat ne BE. Kosova u be e pavarur dhe shqiptaret jane me te lire se kurre ne historine e tyre.

Ndaj dhe 8 dhjetori i vitit 1990 eshte dita e nderimit te lirise dhe vlerave te saj nga mbare shqiptaret, e nderimit te vepres se pavdekshme te Azem Hajdarit dhe studenteve liberator, qe me guximin e tyre ne lartesine e nje legjende shkallmuan dyert e mbyllura te lirise per shqiptaret!

Sot pas 29 viteve qytetaret shqiptare festojne dhe nderojne kete dite pasi brenda nje viti shnderruan ne shumice partine e idealeve te dhjetorit PD. Ata sot jane me e vendosur se kurre te shporrin nga pushteti narkomafien dhe shtetin e saj me ne krye bastardin e bllokmeneve hoxhist, qe i mbylli Shqiperise dyert e integrimit ne Bashkimin Europian, Edvin Kristaq Mafine apo tradhetarin e kombit shqiptar, Zografin Bis.

Sot perseri ne kete udhekryq te rrezikshem ne te cilen ndodhet Shqiperia, shpresa e vetme per te permbysur regjimin e kakistokracise te Edvin Kristaq Mafise eshte rinia e Shqiperise. Ndaj dhe duke i uruar asaj gezuar kete dite, ju bej thirrje te rinjve shqiptar te ngrihen te frymezuar nga kjo Dite e Lirise ne lartesine e idealeve te tyre dhe te permbysim sa me pare rregjimin e Edvin Kristaq Mafise dhe narkomafies se tij shteterore.

Nderim perjete Azem Hajdarit dhe studenteve libertor te Dhjetorit 1990.

Zoti e bekofte Rinine e Shqiperise dhe misionin e saj! sb