Prezantohet kryeprokurori i ri/ Olsian Çela: Prioriteti ynë i parë hetimi për tërmetet

Kryeprokurori Olsian Çela, në fjalën e prezantimit, deklaroi këtë të premte se hetimet e organit të akuzës do të fokusohen te “ngjarjet e fundit të nëntorit”, duke iu referuar tërmeteve.

Kryeprokurorja në ikje Arta Marku i ka dorëzuar sot detyrën prokurorit të ri të Përgjithshëm, Olsian Çela.

Arta Marku  në fjalën e saj para se t’i linte stafetën Çelës, tha: “Sistemi i drejtësisë është në një process informimi të thellë. Disa institucione mungojnë. Pavarësiasht kësaj jam munduar që të punoj me përkushtim dhe integritet. Falenderoj të gjithë prokurorët dhe stafin që më kanë ndihmuar në këto dy vite. Falenderojë OPDAT dhe EURALIUS për bashkëpunimin. Falenderoj dhe median për hapësirën që me këni dhënë, qoftë kur ka qenë dashamirës dhe më pak dashamirës. Kam besim dhe me prkurorin e ri, Prokuroria do ece përpara dhe jam e lumtur që detyrën ja kalojë një shokut tim të klasës

Teksa filloi të fliste kryeprokurori i ri Olsian Çela kishte probleme me mikrofonin dhe mediat i thane se nuk degjohej, kjo nuk u shmang pa një batute nga Çela ku tha: “e flluam me probleme”.

Me tej kryeprokurori i ri premtoi se e ardhmja do jete me e mire teksa tha se tani duhet nje angazhim ndryshe per punen ne prokurori pasi ajo ka pesuar ndryshimet me te medha me reformen ne drejtesi.

“E vlerësoj se sot është më e rëndëishsme se kurrë më parë transparenca që duhet të sigurojmë ndaj medias e publkut si mënyra më e mirë për të rritur besimin e institucioneve tek puna e prokurorise. E falënderoj kryeprokuroren Arta Marku për punën e bërë gjatë këtyre 2 viteve e vlerësoj se e ka bërë në një fazë mjaft të vëshitrë, tranzicioni ku vendi është përballur me probleme të mëdha e delikate. Besoj se ka bërë më të mirën e mundshme në këto kushte.

Tani hyjmë në një fazë të re, ka një konceptim tëresor të shtetit të së drejtës, institucioneve kushtetuese ku prokuroria ka pësuar edher ndryshimet më rrënjësore dhe kërkon një angazhim e konceptim të ri për mënyrën si ky organ do funksionojë. Sot në ndodhemi në një fazë të vështirë, vendi po përballet me një krizë për shkak të ngjarjeve të fundit të muajit nëntor. Përgjigja që prokuroria duhet të japë në rastin konkret duhet të jetë, spikasë në raport me atë që po bëjnë institucionet e tjera, pasi njerëzit kërkojnë drejtësi, dhe gjërat të bëhen konkrete. Është një rast që jemi në lartësinë e asaj që pret vendi dhe njerëzit presin. Do të gjejmë të gjithë mekanizmat për të arritur atë që populli pret në raport me prokurorinë. Cdo gjë nuk shkon, vaj ndryshimet gjithmonë janë pozitive. Janë mundësitë dhe mbështetja e kapacitetet për ti dhënë vendit një të ardhme më të mirë, që Shqipëria të bëhet pjesë e famijljes së madhe evropiane ku rezultatet e punës sonë kanë në rëndësi të jashtazakonshme”.

Kandidatura u miratua dje në Kuvend me 101 vota pro. Kundër Çelës kanë votuar vetëm 2 deputetë, ndërsa 10 të tjerë kanë abstenuar.

LEXO EDHE  Shkrumbohet nga flakët fabrika dëme të mëdha materiale

Arta Marku ka marrë vetëm 11 vota pro, 22 kundër dhe 78 abstenim.

Kujtojmë që Olsian Çela u zgjodh i pari nga KLP me 459 pikë, e dyta Arta Marku, drejtuesja aktuale e Prokurorisë së Përgjithshme me 406 pikë dhe e treta Fatjona Memçaj me 362 pikë.