Termeti shemb dhe muret e kalasë në Durrës (FOTO)

Muret e Kalasë së Durrësit

Edhe muret e kalasë së qytetit të Durrësit janë shembur për shkak të tërmetit të fuqishëm të rënë në orën 03:54 të mëngjesit të sotëm.

Kjo kala e ndërtuar në shekullin e V është një monument i trashëgimisë kulturore, i llojit “Arkeologji”.

LEXO EDHE  Përfundon takimi i ambasadores Yuri Kim me Metën për reformën zgjedhore

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 6.4 la jo vetëm dëme materiale por dhe njerëzore, deri tani ka shkuar në 6 numri i viktimave dhe dhjetëra të tjerë janë poshtë rrënojave.