Basha citon eurodeputetin David McAllister: Dritë jeshile për Maqedoninë e Veriut, dhe dritë jeshile të kushtëzuar për Shqipërinë

Kryetari i opozitës ka komentuar zhvillimet e fundit në Parlamentit Evropian. Përmes një postimi në Facebook, Basha citon eurodeputetin David McAllister.

“Hapja e negociatave është interesi më i madh i Shqipërisë, sepse do të sjellë një mbikëqyrje të shtuar nga BE për ndarjen e politikës nga krimi, zgjedhje të lira dhe të ndershme, barazi para ligjit dhe fund pandëshkueshmërisë. Rruga e vetme përpara është përmbushja e kushteve të vendosura nga Bundestagu gjerman. 9 kushtet e Bundestagut janë udhërrëfyesi i daljes nga kriza dhe i afrimit të Shqipërisë me BE. Mirënjohje familjes tonë politike Partisë Popullore Europiane për mbështetjen që i jep Shqipërisë dhe shqiptarëve”, shkruan kryedemokrati.

LEXO EDHE  Të paktën 25 të vdekur, detaje nga rrëzimi i avionit në Ukrainë