Dështimi me negociatat/ Rama mbrohet me deklaratën e Tusk…

BRUSSELS, BELGIUM - FEBRUARY 19: Albanian Prime Minister Edi Rama holds a press conference after meeting European Council President Donald Tusk at the EU Headquarters in Brussels, Belgium, on February 19, 2015. (Photo by Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)

Qeveria Rama dështoi të marrë hapjen e negociatave në 17-18 tetor, ndërsa Kryeministri Edi Rama ka përjashtuar çdo përgjegjësi të tij dhe ekzekutivit lidhur me vendimin negativ.

Në deklaratat publike, Rama ka fajësuar Francën për veton që i vuri Shqipërisë, ndonëse Presidenti Emmanuel Macron ka deklaruar se shumica e vendeve të BE ishin kundër hapjes së negociatave.

“Nuk pati unanimitet për negociatat! Nuk është faji i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut”, është një pjesë e deklaratës së Presidentit në ikje të Këshillit Europian, Donald Tusk, që është përdorur nga Rama, pas akuzave të opozitës.

LEXO EDHE  Padia e çuditshme/ Alfred Balla i KLP: Dua të jem vartës i anëtarëve të Gjykatës së Lartë

Rama ka publikuar në rrjet një fotomontazh të Tusk dhe Kreut të PD-së, Lulzim Basha, i cili akuzon Ramën si përgjegjës për mos-hapjen e negociatave.

“Vendimi për të mos hapur negociatat është dështim i qeverisë shqiptare”, deklaroi Basha.