Europa e gatshme të ndihmojë për rimëkëmbjen dhe rindërtimin/ Deklarata nga Presidenti i PE

“Evropa është e gatshme të ndihmojë në rimëkëmbjen dhe rindërtimin e vendit”.

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli ka reaguar me një koment në rrjet, lidhur me tërmetet që përfshinë vendin, prej së shtunës, ku u regjistruan dy goditjet e para të forta 5.8 dhe 5.6 të Shkallës Rihter.

“Në këto orë të vështira, ne jemi me popullin shqiptar. Mendimet tona janë me ata që janë lënduar ose me ata që kanë humbur banesat. Evropa është e gatshme të ndihmojë për rimëkëmbjen dhe rindërtim”, shkruan Sassoli.

LEXO EDHE  Meta njofton konferencë të jashtëzakonshme

Tërmeti shkaktoi panik te qytetarët, që për dy ditë me rradhë qëdruan jashtë banesave të tyre. Nga shifrat zyrtare, tërmeti ka dëmtuar rreth 500 objekte.