Dëmet nga tërmeti/ Financat: Shpejt për të bërë bilancin, por fondet …

Fondet për të përballuar situatën e jashtëzakonshme nga tërmetet që goditën vendin që prej orës 16:04 të së shtunës janë gati. Kjo u bë e ditur nga Ministria e Ekonomisë dhe Financave, sipas të cilës është ende herët për të bërë një bilanc mbi dëmet që ka shkaktuar tërmeti.

“Nisur nga tërmeti i ndodhur sot dhe dëmtimeve që janë shkaktuar në banesa, ambiente publike dhe biznese, Ministria e Financave dhe e Ekonomisë dhe strukturat e saj në varësi janë në gatishmëri të plotë dhe po ndjekjin të gjithë situatën në kohë reale.

LEXO EDHE  Makina përplas motocikletën në Belsh, plagoset i moshuari

MFE po bashkëpunon me të gjitha ministritë e linjës, pushtetin vendor dhe strukturat e tjera që janë në terren për t’u informuar mbi dëmet e shkaktuara nga kjo dukuri natyrore.

Edhe pse keto struktura po evidentojne dëmet në terren është ende herët për të llogaritur efektet financiare të këtyre dëmeve.

Gjithashtu ju bëjmë me dije se MFE disponon të gjithe fondet e nevojshme për të përballuar situatat e shkaktuara nga fatkeqësi të tilla natyrore”, thuhet në deklaratën e Ministrisë.