Milani përfundon në bursë, klubi kuqezi do të ndryshojë sërish pronarë

Milan mund të ndryshojë sërish pronarë. Pas kalimit të aksioneve tek amerikanët, më konkretisht te Elliott Management Corporation, klubi kuqezi del sërish në shitje.

Lajmi bëhet i ditur nga “Reuters”, që zbulon se pronari i jahteve luksoze “Ferretti” po planifikon që në tetor të blejë aksionet e gjigantit italian.

Sipas burimeve, shifrat që do të duhen për të blerë Milanin kapin vlerën e 100 milionë eurove.

“Oferta do të përfshijë shitjen e aksioneve nga grupi kinez “Weichai”, i cili bleu një aksion në vitin 2012 dhe miliarderi italian, Piero Ferrari”, thuhet në një njoftim të kompanisë “Ferretti”.

LEXO EDHE  Zyrtare/ Victor Valdes emërohet trajner i skuadrës katalanase

Ky do të ishte një rikthim i kompanisë në financimin e Milanit, ku në vitin 2003 shiti të gjithë aksionet.

Aksionet që do t’i kalojnë “Ferretti” përfshijnë rreth 30-35 % të Milanit.

Pasuria e Ferretti kap shifrën e 332 milionë euro, teksa fitimi në këtë gjashtë mujor të parë të vitit ka kapur shifrën e 30 milionë euro.