Tragjike/ Vdekje e parakohshme, ndërroj jetë ish ministri i financave

Ish ministri indian i financave Arun Jaitley, një anëtar kryesor i kabinetit të parë të Narendra Modi, ka vdekur në një spital të New Delhi pas një sëmundjeje të rëndë. Ai ishte 66 vjeç.

Instituti i Shkencave Mjekësore Gjithë India njoftoi vdekjen e Jaitley në një deklaratë, por nuk dha detaje. Ai u pranua në spital dy javë më parë pasi u ankua për frymëmarrje.

Jaitley kishte mbajtur portofolin e financave në qeverinë indiane të udhëhequr nga nacionalistët që nga viti 2014, por zgjodhi të mos kandidojë për rizgjedhje për shkak të shëndetit të dobët.

Ai ishte diabetik dhe kishte një operacion bariatrik në vitin 2014. Ai mori një transplant të veshkave në vitin 2018 dhe udhëtoi për në SHBA janarin e kaluar për një kujdes mjekësor të paspecifikuar.

Modi tha në Twitter se Jaitley “ishte një gjigant politik, intelektual i fuqishëm. Ai ishte një udhëheqës i artikuluar që dha një kontribut të qëndrueshëm në Indi.”

Presidenti Indian, Ram Nath Kovind, tha se ai ishte shumë i pikëlluar nga lajmet. “Një avokat i shkëlqyer, një parlamentar me përvojë dhe një ministër i shquar, ai kontribuoi jashtëzakonisht shumë në ndërtimin e kombit,”.

Jaitley, një avokat i cili u përfshi për herë të parë në politikë si drejtues studentor në Universitetin e Delhi në vitet 1970, gjithashtu shërbeu si ministër në qeverinë e partisë Bharatiya Janata të udhëhequr nga kryeministri i atëhershëm Atal Bihari Vajpayee nga 1999 deri 2003.

Në qeverinë e Modi, Jaitley mbajti portofolet e financave, mbrojtjes dhe çështjeve të korporatave. Në qeverinë e Vajpayee, ai kontrolloi informacionin dhe transmetimin, si dhe dezinvestimin, dhe më vonë gjithashtu ligjin dhe drejtësinë dhe punët e kompanisë.

LEXO EDHE  Lindi me koronavirus, shërohet pa asnjë mjekim foshnja në Kinë

Nga 2009 deri në 2014, ai shërbeu si udhëheqësi i opozitës në dhomën e sipërme të parlamentit në Indi.

Jaitley kreu disa nga nismat më të diskutueshme ekonomike të Modi, përfshirë ndryshimet në taksë dhe mirëqenie dhe demonetizimin gjatë natës – të cilat morën 86% të parave të gatshme nga qarkullimi, duke lënë qindra miliona njerëz përkohësisht pa fonde.

Në shkurt të këtij viti, Jaitley njoftoi një buxhet federal me një numër të dhuratave populiste, nga strehim të përballueshëm deri në një plan shëndetësor për miliona njerëz të varfër, në një përpjekje për të mashtruar votuesit përpara zgjedhjeve të pranverës së kaluar.

Tregu i aksioneve në Indi mori një goditje pasi Jaitley njoftoi një taksë prej 10% për disa fitime kapitale afatgjata, duke thënë se kthimet e aksioneve ishin “mjaft tërheqëse dhe ishte koha për t’i sjellë ato nën ambicien e taksave të fitimeve të kapitalit”.

Megjithëse India ishte ekonomia me rritje më të shpejtë në botë në vitin 2018, ajo ka filluar të humbasë avull. Departamenti i economicështjeve Ekonomike raportoi se rritja ekonomike u ngadalësua në 2018-2019, në nën 7% në tremujorin më të fundit nga 8% në mesin e 2018, i hobuar nga kërkesa e konsumatorit, rritje e dobët e investimeve dhe drooping eksporteve.