Këmbë përmbi këmbë duke ruajtur Teatrin/ Lali në dilemë ‘tani apo pas pushimeve fadromën’

Si rrallë ndonjëherë, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka zgjedhur të qëndrojë i relaksuar në ambjentet publike të qytetit. Edhe pse jëmi mësuar ta shikojmë në ‘aksion’ duke punuar, duke mbjellë pemë, duke pastruar apo edhe duke ndërtuar, Lali ka vendosur të marrë ca minuta pushim dhe të përqëdrohet tek gjërat e tij impenjative.

Piëkrisht në një nga zonat më ‘të nxehta’ të qytetit, pedonalaj pranë Teatrit Kombëtar, është shndërruar në ‘oazin e qetësisë’ për kryebashkiakun. Një territory mbase jo shumë i madh por që ka përfitime marramendëse për të dhe shefin e tij.

LEXO EDHE  Bejtja përplaset me Pezën: Aman o burrë mjaft, të ka mbetur të thuash që Fevziu ka flokë…

Prsihja e teatrit duket se do të mbahet mend si beteja më e madhe e kryebashkiakt me qytetarët dhe grupet e interest, por kjo me shumë gjasa nuk do ta ndalojë atë të vërë në zbatim planin e shefit të tij.

Dhe në fund, për të mos dalë ‘deficit’ me propagandën, padyshim që shfarrosja e kësaj godine kërkon edhe një supër alibi ndaj edhe qëndrimi i tij mendushëm në një karrige të rehatshme, këmbë për këmbë, në këtë rast është totalisht i justifikueshëm.