Zjarrri në Kioto, shkon në 33 numri i të vdekurve

33 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur është bilanci i tragjedisë, pasi një person i vuri zjarrin  një studioje të animacionit në qytetin japonez të Kiotos, thonë zyrtarët.

Sipas policisë i dyshuari 41-vjeçar hyri në studion e animacionit në Kioto të enjten në mëngjes dhe e spërkati me benzinë përpara se ta ndezë atë.

I dyshuari u arrestua dhe u dërgua në spital me lëndime.

Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe tha se incidenti ishte “tepër i tmerrshëm për fjalët”. Ai ngushëlloi familjet e viktimave.

LEXO EDHE  SHBA-të paralajmërojnë Serbinë për armët nga Kina

Kyoto Animation, i njohur si KyoAni, prodhon filma dhe romane grafike dhe konsiderohet një nga studio më të mira nga tifozët për cilësinë e prodhimeve të saj.

Zjarri shpërtheu në ndërtesën tre-katëshe të enjten rreth orës 10:30 të orës lokale (01:35 GMT).

Policia gjithashtu gjeti thika në vendngjarje, thonë mediat lokale. NHK tha se burri ishte dëgjuar duke thënë “rënie të vdekur” ndërsa ai i vuri zjarrin ndërtesës.

Marrëdhënia e të dyshuarit me kompaninë është e paqartë.