Mustafaj: Shteti i së drejtës është rrëzuar, kemi një kaos legjislativ, politik dhe ekonomik

Analisti Besnik Mustafaj ka komentuar nga studio e News24 në rubrikën “Opinion” situatën politike në vend. Referuar vendimeve të gjykatave për mandatet e kryebashkiakëve të dalë nga 30 qershori por edhe zhvillimeve të tjera të fundit, ustafaj tha se shteti i së drejtës në vend është rrëzuar dhe ka një kaos në të gjitha aspektet.

“Nuk besoj se do qartësohen gjërat deri në shtator. Shteti i së drejtës në Shqipëri është rrëzuar, është në një kaos legjislativ, politik dhe ekonomike sepse konstatohet një rënie dhe një depresion i madh ekonomik”, u shpreh ai.

Mustafaj solli dy mundësi se çfarë mund të ndodhë me krizën në vend.
“Kjo tregon se kriza po bëhet gjithnjë e më shumë komplekse e po thellohet më shumë. Ka dy mundësi, ose politika ta mbledhë mendjen e të arrijë kompromise ose thellimi i krizës pa ndërhyrje çon në shpërthime me pasoja shumë të dëmshme. Ende shpresoj që politika shqiptare do të mund të ndërgjegjësohet për rolin e vet, do heqë dorë nga kokëfortësia e do ketë zgjidhje”, deklaroi Mustafaj.

LEXO EDHE  Aksident me pasojë vdekjen, humb jetën 55-vjeçari

Nga ana tjetër ai tha se Presidenti po sillet me shumë seriozitet ndaj krizës. “Presidenti po përpiqet, po propozon, ka marrë disa hapa të rëndësishëm siç është shtyrja e zgjedhjeve më 13 tetor. Ka propozuar një paketë zgjedhjesh, jo vetëm zgjedhje për pushtetin vendor por edhe të përgjithshme, madje ka propozuar edhe zgjedhjen e drejtpërdrejt nga populli të Presidentit, që do të kërkonte një ndryshim në Kushtetutë”, tha ai.