Votimet e 30 qershorit, bllokohet vendimmarrja në KQZ/ Çfarë po ndodh…

Bllokohet vendimmarrja në KQZ lidhur me shpërndarjen e mandateve për këshillat bashkiake në 22 bashki.

Shkak është bërë vota kundra e kreut të KQZ, Klement Zguri, i cili respekton dekretin e Presidentit Ilir Meta, që anulloi me dekret zgjedhjet më 30 qershor.

Pritet që PS t’i drejtohet Kolegjit Zgjedhor për të bërë të mundur shpërndarjen e mandateve për këshilltarët, me qëllim konstituimin e këshillave bashkiakë dhe marrjen zyrtare të detyrës së kryebashkiakëve të rinj.

LEXO EDHE  VIDEO/ Berisha : Nga 11 mijë km e PD, tek 22 km e Edvin PPP

E njëjta situatë pritet të përsëritet edhe nesër, kur KQZ do të shqyrtojë rezultatet për këshilla në 13 bashki.

Këshillat bashkiake pa vendim

Skrapari

Bulqiza

Klosi

Dibra

Cërriku

Gramshi

Divjaka

Mallakastra

Patosi

Këlcyra

Libohova

Tepelena

Kolonja

Maliq

Kukes

Tropoja

Malësia e madhe

Himara

Saranda

Lushnja

Durrësi

Lezha