“Shpërthen” deputeti/ Qeveri e korruptuar, do rrëzuar një orë e më parë…

Deputeti Lefter Maliqi përmes një postimi në rrjet ka zbardhur abuzimet me tenderat në Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve.

Maliqi shkruan se tenderat bëhën nga nipi i drejtorit të përgjithshëm dhe merren në dorëzim nga ky i fundit.

Deputeti shkruan se janë të paktën 6 tendera në vlera nga 20 mln deri në 90 mln që janë bërë nga nipi dhe daja.

Denoncimi i Lefter Maliqit

Qeveri e korruptuar, do rrezuar një orë e më parë. Emerime klanesh mafioze , korruptive e nepotike.

Tenderat e burgjeve behen nga Ministria e Brendshme dhe drejtohen nga nipi i drejtorit te pergjithshem te Burgjeve qe quhet Dritan Palnikaj, sekretar i pergjithshem, pra nipi i bene tenderat dhe daja i firmos i merr ne dorezim, deri tani jane bere 7 tendera, kurse dy tendera te medha duan ti bejne sekret me DSIK me prokurim te hapur me perzgjedhje firmash, keto dy jane Tenderi 700 milion per rikonstruksionin e Drejtorise se Pergjithshme te burgjeve dhe tenderi 4 miliard per blerje armatimi,kurse tenderat e miliarda lekeve per ushqimet etj ne burgje specifikimet do i bejne kete vit kurse tenderat do i bejne ne fillim te vitit tjeter.

Deri tani kane bere keto tendera Daje – nip

Blerje pajisje logjistike diku te 90 milion

Blerje pajisje mjeksore diku te 70 milion

Rikonstruksion burgu vaqarr diku te 40 milion

Rikonstruksion burgu lezh diku te 50 milion

Rikonstruksion ujrave te zeza ,burgu korce diku te 20 milion

Ndertim puse uji diku te 20 milion.

LEXO EDHE  Propozimi i Ilir Beqajt për shkollat: Dy ditë në klasë, tre ditë online

Sqarim. Rikonstruksion i Drejtorise se pergjithshme te burgjeve 700 milion sekretari i pergj i ministrise rendit kerkon te behet sekret, ajo ska arsye se ato godina sjan objekt sekret, por kjo behet se si procedur fton vetem 3 firma nese e ben sekret dmth pazar i hapur.Dritan Palnikaj sek i pergjithshem i Ministrise Rendit quhet nipi i drejtorit te pergj Agim Ismaili.

Pra te dashur miq ky drejtor jo vetem shantazhon, fyen, kercenon vartesit me te kaluar te erret i liruar dhe shkarkuar dy here me pare per shkelje shumë te renda dhe sdihet arsimimi i tij si e ka bere te larten ne universitet privat pasi deri ne 2001 ka qene shifrant i thjesht me te mesme, ky i paafte ka liruar, shkarkuar , pezulluar, komanduar me dhjetra punonjes duke shkaterruar rend sistemin penitenciar te burgjeve duke marre dhe kopetencat e ministres dhe duke thyer hapur rregulloren e brendshme te burgjeve se jo vetem ka nipin sekretar te pergjithshem dhe i bejne tenderat bashke por klani dhe emerimi i tij eshte shume i dyshimt sa qe as ministrja se komandon dot as KM se heq dot por do ta beje publike shpejt.Qeveri e korruptuar.

Pergjimet e Bild kanë shume te drejt qe mafia e bandat ndikojne ne emerime dhe vendosje deputetesh,kryebashkiakesh dhe drejtoresh te korruptuar te paafte dhe te lidhur me klanet mafioze.Koha per revolucion demokratik popullor,vendi ne krize te thelle politike,ekonomike dhe institucionale.