Deklarata e Prokurorisë pas përgjimeve/ Reagon Salianji: Prokuroria ka marrë në mbrojtje krimin …

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, ka reaguar pas deklaratave të Prokurorisë së Krimeve të Rënda për nisjen e hetimeve se kush i ka nxjerrë përgjimet e publikuara sot nga BILD.

Salianji e quan skandal reagimin e Prokurorisë, pasi sipas tij sot duhet të ishin çuara para drejtësisë të gjithë emrat e dalë nga përgjimet dhe jo ata që denoncuan krimin.

Ja reagimi i Salianjit:

Pas përgjimeve pritej lajmi për shoqêrimin forcërisht tê duzinës me zyrtarë që vjedhin votat me kërcënimin e bandave ( Tipat problematikë), me kërcënimin me jetë ( do i Q. Robt qytetareve që e bên drejtori i MB), me kërcenimin me buken e gojes se administratës, me përdorimin e policisë për të bllokuar zgjedhësit (Policia Kamëz) apo te blerjes se votes si ne ankand me 50, 60, apo 200 mijë lek.

Rrjeta e merimangês kriminale është e qartë por prokuroria perveçse nuk interesohet më per ligj nuk ka as turp, në mënyrë banale bên mbrojtjen e qeverisë duke u kujdesur të reagojë për të hetuar gazetën gjermane Bild, qe zbuloi krimin dhe jo ata qe e kane kryer krimin!

LEXO EDHE  Kurti paralajmëron oligarkët: Ja si do të veproj

Provokimi me shoqërimin e Bashës dhe deklarata e prokurorisë që nuk shqetesohet per krimin por për zbuluesit dhe krimit tregon që ky institucion nuk i sherben as ligjit dhe as interesit publik!

Pyetja që bën çdo qytetar është; A do shoqërojë prokuroria me OPGj ndonjë nga këta ministra, deputetë, drejtorë që kanë bërë kërdinë duke vjedhur shqiptarët që paratë ti përdorin për të vjedhur zgjedhjet?!

Apo do bejnë lajme se si përdoren si seksion i Rilindjes?!

Po akt ekspertimi ka Rama për zërat në përgjim?! Po prokurori dhe polici ka që ti përdorë për të kërcënuar me gjyq gazetarin gjerman?!

Krahasimet i bën kushdo; si sillen si pula kur kapen me presh në duar rilindasit dhe “Luanë” për të bëre lajm për kryetarin e Opozitës.

Tani kuptohet qartë shqetësimi për kërcënimin dhe shoqërimin e Bashës e cila duket si pika që e derdh kupën e mbushur!