Tërmet i fuqishëm 7.4 ballë, pritet të ndodhë katastrofa

Një tërmet i fuqishëm prej 7.4 shkallësh të Rihterit i ka goditur Ishujt Kermadek, të cilët ndodhen në Oqeanin Paqësor, në veri të Zelandës së Re. Autoritetet e kanë ngritur alarmin për cunami.

Sipas Institutit Amerikan për Gjeologji, tërmeti kishte fuqi prej 7.4 shkallësh dhe epiqendrën e kishte rreth 800 kilometra në veri të Zelandës së Re.

Agjencia njoftoi se tërmeti u regjistrua 872 kilometra në verilindje të Ngungurus, qytezë me 1400 banorë. Kjo ndodhi rreth orës 11 të së dielës sipas kohës lokale.

LEXO EDHE  Harry i dërgon një letër Charles për t’i kërkuar falje

Autoritetet nuk kanë raportuar ende për pasoja në njerëz ose dëme materiale.

Ministri për Mbrojtje Civile e Zelandës së Re dhe Instituti për Menaxhimin e Emergjencave njoftuan se ky shtet nuk rrezikohet nga cunami për shkak të tërmetit në oqean, shkruan “Independent”.