Dalin emrat/ Ja kush janë Rilindasit që kanë firmosur shkarkimin e Metës

Ditën e sotme, 35 deputetë të Rilindjes, kanë firmosur kërkesën e mazhorancës për shkarkimin e presidentit Ilir Meta, pas dekretit të tij për të shtyrë datën e zgjedhjeve.

Në listën e mëposhtme janë të radhitur emrat legjislatorëve socialistë, aq sa kërkon edhe Kushtetuta për të kërkuar shkarkimin e presidentit.

Sipas nenit 112 të Rregullores së Kuvendit, kërkesa e paraqitur duhet marrë nën shqyrtim nga Komisioni i Ligjeve, i cili ka të drejtën e propozimit ose jo të krijimit të një Komisioni Hetimor.

Në rastin e krijimit të Komisionit Hetimor, presidenti thirret dhe dëgjohet në një seancë të posaçme në lidhje me propozimin e paraqitur.

Në përfundim të hetimit, Komisioni Hetimor duhet t’i paraqesë Kuvendit në mënyrë të arsyetuar shkaqet (nëse ekzistojnë) për shkarkimin e presidentit.

LEXO EDHE  FOTO/ Përplasje mes dy grupeve, rrihet për vdekje shqiptari

Më tej, kërkesa mbërrin për votim në seancë plenare, kur duhet që së paku 94 deputetë të votojnë pro. Në fund, vendos Gjykata Kushtetuese, e cila prej mëse dy vjetësh është lënë jashtë funksionit.

Lista me emrat e deputetëve të PS:

Taulant Balla

Eduard Shalsi

Bledar Çuçi

Almira Xhembulla

Blerina Gjylameti

Elona Hoxha

Elisa Spiropali

Lindita Nikolla

Mimi Kodheli

Ogerta Manastirliu

Erjon Braçe

Ervin Bushati

Antoneta Dhima

Adelian Rista

Edlira Bode

Evis Kushi

Klodiana Spahiu

Milva Ekonomi

Mirela Kumbaro

Senida Mesi

Vasilikla Hysi

Ardiana Jaku

Luan Duzha

Arben Kamami

Ilirjan Pendavinji

Florenc Spaho

Olta Xhaçka

Titiana Piro

Vilma Bello

Xhavit Bushaj

Bujar Çela

Anduel Xhindi

Ardit Konomi