U shkarkua nga KPK, revoltohet gjyqtari: Dënova Avdylët pasi gjykata tentoi ti lironte, s’bëhet kështu reforma në drejtësi!

Gjyqtari Fuat Vjerdha ka reaguar pas shkarkimit të tij nga detyra. Në një deklaratë për mediat, ish-kreu i Gjykatës së Apelit Shkodër shprehet se gjithmonë ka ndjekur reformën në Drejtësi, por që kjo gjë nuk bëhet me këto lloj vendimesh. Ai e cilëson shkarkimin e tij të padrejtë.

“Në vitin 2008 dënova Avdylët pasi Gjykata e Lezhës tenti t’i lironte. Meraku im ka qenë të mos dënoj një njeri të pafajshëm. Shkarkim i padrejtë, në shkelje të ligjit. Kam mbështetur gjithmonë reformën në drejtësi, por kjo gjë nuk bëhet me vendime të tilla.”

Vendimi për Vjerdhën u morr nga treshja gjykuese KPK-së e përbërë nga Olsi Komici kryesues, Lulzim Hamitaj relator dhe Pamela Qirko anëtare, si edhe vëzhguesi ndërkombëtar Ferdinando Buatier.

LEXO EDHE  Meta: Liberalizimi i vizave për Kosovën mëse i merituar

KPK theksoi se gjyqtari Vjerdha kishte probleme me profesionalizimin në punë dhe kjo ishte arsyeja që u shkarkua nga detyra.