Plumb në gjoks kreut të njësisë Kotë, arrestohen 3 autorët

Tre persona kanë rënë në pranga në lidhje me vrajsen e kreut të Njësisë Administrative të Fshatit Kotë. Të arrestuar kanë mbetur tre kushërinjtë, Namik, Jaçe dhe Arfi Bejtaj, të cilët akuzohen për vrajsen e Argjil Gjokës, që ishte dhe zyrtar i Bashkisë Selenicë.

Arif Bejtaj është arrestuar në spitalin e Vlorës, pasi mbeti i plagosur dje gjatë përplasjes në fshatin Petë të Selenicës. Ndërkohë që më vonë pas dokumentimit të ngjarjes në pranga kanë rënë dhe Jaçe dhe Namik Bejtaj që janë të afërm me njëri tjetrin.

Njoftimi i Policisë

19-vjeçari Arif Bejtaj është arrestuar sot në spitalin e Vlorës. Policia zbardh ngjarjen e djeshme në Selenicë. Në pranga autorët. Arrestohen në flagrancë 3 shtetas, shpallet në kërkim 1 tjetër.

Më datë 11.06.2019, rreth orës 14:20, në fshatin Petë të Selenicës, pas një konflikti me armë zjarri midis disa personave, janë plagosur shtetasit A. B., 19 vjeç dhe A. Gj., 51 vjeç, ku si pasojë ky i fundit ka humbur jetën në Spitalin e Vlorës.

Pas hetimeve të kryera, dëshmive dhe provave të administruara, Policia ka zbardhur ngjarjen, duke vënë para përgjegjësisë penale autorët e dyshuar:

• N.B., 30 vjeç (arrestuar).
• J.B., 22 vjeç (arrestuar).
• A.B., 19 vjeç (arrestuar).
Të tre këta shtetas janë me banim në fshatin Mavrovë.

Gjithashtu është shpallur në kërkim shtetasi M.P. , 32 vjeç, banues në Vlorë dhe po punohet për kapjen e tij.

Këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin për motive të dobëta kanë tentuar të vrasin me armë zjarri tip pistoletë dy vëllezërit F. O. dhe A. O., (70 dhe 65 vjeç), por pas ndërhyrjes për të shuar konfliktin humbi jetën Kryetari i Njësisë Administrative Kotë, shtetasi A. Gj.

Materialet në ngarkim të këtyre shtetasve iu referuan Prokurorisë, për veprat penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese” kryer në bashkëpunim dhe “Mbajtja pa leje e armëve dhe municioneve luftarake”.

LEXO EDHE  Borxhi publik real i Shqipërisë rrezikon të tejkalojë nivelin 100% të PPB