“Kur Rama dështon me “problemin politik” Meta, bëhet me “krye-problemin elektoral” Niçe..”

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani  ka shpërndarë në Facebook shkrimin e një media gjermane e cila thekson se Ilir Meta pas video-skandalit me Dritan Priftin, nuk iu ndërpre karriera, madje u bë president.

Manjani shprehet se kryeministri Edi Rama pas videos e pranoi koalicionin me Metën ndryshe nga Kurz  në Austri.

 

Statusi i Manjanit

Videot në flagrancë, jo gjithmonë të mbyllin karrierën politike- thotë ky shkrim i gazetës Die Presse. Plotësisht dakort me konkluzionin.

Por, ajo çfarë thotë shkrimi është se si Rama, në dallim nga Kurz e pranoi koalicionin me Metën. Dhe jo vetëm aq, por e bëri dhe President…Pra, standartin perëndimor që më së fundi na e solli në vemendje Kurz, nuk e pranon gjëkundi Rama.

Kurz u nda nga problemi, Rama lutet të bashkohet dhe jeton me të… Kur dështon me “problemin politik” Meta, bëhet me “krye-problemin elektoral” Niçe… Për dorëheqje e zgjedhje të parakohshme, as se çon nëpër mend.

 

Shkrimi i gazetës gjermane

“Një video inkriminuese nuk mund të çojë deri në fund të një karriere politike, por në fund të fundit nuk e pengon as ngritjen deri në krye,  shembulli tregon Ilir Metën në Shqipëri: Një aparat fotografik kapi nënkryetarin e qeverisë në një marrëveshje korruptive. Regjistrimet u dërguan në media, por nuk u pranuan si dëshmi. Meta, i cili fillimisht kishte dhënë dorëheqjen postin e tij pasi video u bë publike, u lirua më pas nga gjykata. Si një financues i domosdoshëm i shumicës – në mënyrë alternative për dy partitë kryesore armiqësore në vend – ai u kthye në pozita të përgjegjësisë. Ai u bë president i parlamentit dhe për më shumë se dy vjet ai është tani president i Shqipërisë. Në klimën politike të tensionuar të shqiptarëve, video menjëherë ngjalli zemërimin e masave. Kur demonstruesit e zemëruar të opozitës së atëhershme socialiste u përpoqën të sulmonin ndërtesën e qeverisë, katër protestues u qëlluan për vdekje. Meta mbijetoi stuhinë politike dhe ligjore pas tërheqjes së tij strategjike. Më kot, prokurori kërkoi dy vjet burg. Si socialiste në vitin 2013, ata kishin nevojë për një partner koalicioni. Shefi i saj Edi Rama iu drejtua Metës dhe partisë së tij LSI. Aleanca vazhdon sot, dhe Meta përparoi në duke zënë numrin një në shtet.

LEXO EDHE  Vetëvendosje: Zgjedhjet në universitete, një spektakël që nuk jep zgjidhje