Po e lamë këtë kryeministër do na verë gjobë edhe për …/ Reagimi i fortë i aleatit të Bashës

Nard Ndoka, kryetar i PDK-së, ka reaguar ashpër sot pas lajmit se qeveria Rama po përgatitet t’i bëjë me pagesë akset kryesore rrugore të vendit.

“Po e lamë edhe më tej këtë kryeministër, do të na vendosë taksë edhe për …”, shkruan Ndoka.

Reagimi i aleatit të Lulzim Bashës, erdhi pasi ministrja e Energjisë dhe e Infrastrukturës, Belinda Balluku, e pyetur sot nga mediat për venien e taksës në autostradës Tiranë – Durrës, tha se  ka pasur një konfuzion në media, projekti i autostradës Tiranë-Durrës është përmendur shpesh herë edhe nga ministria dhe qeveria si një nga projektet kryesore, pasi lidhja e kryeqytetit me portin e vendit është detyrë e ne na vendos para faktit që sa më shpejt të zhvillohet”.

Reagimi i Belinda Ballukut

A është në fuqi oferta e grupit indian?

Nuk bëhet thjeshtë për zgjerim, por përmirësim të të gjitha kushteve. Ka pasur një propozim që po shikohet për t’u vlerësuar dhe nuk ka një propozim për pagesën. Është e parëndësishme për momentin sa do të paguhet, pasi kjo do të ndodhë pas realizimit të projektit, përfundimit të garës, pas realizimit të projektit, një afat i largët.

LEXO EDHE  Si i shpëtoi atentatit anëtari i “Gaxhait”/ Larja e hesapeve, nga plagosja e "Çipurit" te ...

A ka vija të kuqë për pagesën?

Janë dy; të ketë një pagesë të përshkallëzuar, jo cdo dalje të paguhet me një tarifë, nëse dikush do të dalë në Rinas apo… pra në varësi të rrugës që do të përshkruajë cdo automjet. Pra tjetër pagesë kur del në Rinas, tjetër kur del në zonat periferike në Durrës apo në port. Dhe e dyta, kushdo që të jetë fituesi detyra e parë që do të ketë është përmirësimi i rrugës së vjetër Tiranë-Plepa pa pagesë. Më parë do të vendoset në dispozicion rruga, që Shqipëria do të përfitojë me parametra të rrugës nacionale, jo sikur është sot. Fillimisht do të bëhet nga i njëjti investitor me kostot e tij për të filluar më pas punimet në autostradë.

Do të ketë trafik të garantuar për koncesionarin?

Nuk kemi arritur deri këto detaje, pasi akoma jemi te detajet teknike.