FOTO/ Ndërron jetë ish-ministri socialist, emblemë e partisë

Giovanni De Michelis, një ndërmjetës italian i fuqishëm socialist dhe i pushtetit në Romë i cili u kap në skandalin gjithëpërfshirës të korrupsionit të Italisë në vitet 1990, ka ndërruar jetë në moshën 78 vjeçare.

Ai kishte qenë i sëmurë për disa kohë me një sëmundje neurodegjenerative, tha Maurizio Sacconi, një mik dhe një ish anëtar i Partisë Socialiste Italiane, e cila konfirmoi vdekjen.

De Michelis, i cili ishte i njohur si Gianni, u bashkua me Partinë Socialiste si student në vitin 1960 dhe vazhdoi të zinte poste të ndryshme kabineti, përfshirë edhe ministrin e punëve të jashtme, në qeveritë që ndryshonin shpesh në Itali. Në fund të viteve 1980 dhe fillim të viteve ’90 ai ishte njeriu i djathtë për kryeministrin Bettino Craxi. Si ministër i jashtëm, De Michelis nënshkroi Traktatin e Mastrihtit, i cili në 1992 themeloi Bashkimin Evropian, në emër të Italisë.

Një politikan i gjallë me flokë të gjatë, i cili pëlqente të kërcejë natën në diskoteka, De Michelis ishte një emblemë e shkëmbimit të Italisë në vitet 1980. Ai ishte një tifoz i diskove që në vitin 1988 krijoi një udhëzues të ilustruar në 250 klubet më të nxehta të Italisë, të quajtur “Ku po shkojmë në vallëzim këtë mbrëmje?”

Por nga fillimi i viteve ’90, ai ishte përfshirë në hetimin e përhapur të “mani clean” (duarve të pastra) në korrupsionin politik, duke përfshirë ryshfet, ryshfetet dhe financimin e paligjshëm të partisë. Hetimi implikoi qindra politikanë dhe figura biznesi dhe ndihmoi në sjelljen e rënies së partive politike dominuese italiane.

LEXO EDHE  Dimri erdhi/ Europa pushtohet nga ngricat dhe i ftohti

De Michelis mori njoftimin e parë zyrtar se ai ishte një objektiv i hetimit në vitin 1992, pak para se një nder i ndezur u nderua nga ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Itali, Peter F. Secchia. Pas kësaj, ai ishte nënshtruar 35 procedurave të ndryshme ligjore.

“Unë u konsiderova një njeri i fuqishëm,” tha De Michelis për The Neë York Times në vitin 1994. “Tani, jo më shumë”.

Ai u akuzua përfundimisht për shkelje të ligjeve të financimit të partisë, ryshfet në këmbim të kontratave të punëve publike dhe keqpërdorimin e fondeve të destinuara për ndihmë të huaj. Të hollat, letrat e gjykatës thanë, i lejuan atij të drejtonte një stilin e jetesës së princit.

“Partitë e De Michelis ishin bërë legjendare,” shkruante gazetari Marco Travaglio në “Zhdukja e fakteve”, një libër i vitit 2006 për median dhe politikën në Itali. “Në Venedik ai organizoi një në Stacionin Detar me dy mijë mysafirë; në Romë, për një ditëlindje, ai mori me qira të gjithë garën e Tor di Vallës. “Në vitin 1993, shtoi ai, z. De Michelis la një llogari të papaguar prej më shumë se 300,000 dollarë në Hotel Plaza në Romë,” ku ai zuri një suitë që kushtonte 370 mijë lira në ditë vetëm për ‘shtesa’, ose afërsisht $ 230 në 1993 dollarë (ekuivalenti i më shumë se $ 400 sot).